Toxoplazmóza je infekce způsobená jednobuněčným parazitem Toxoplasma gondii. V České republice je nakažena asi třetina populace. Tento parazit může v těle člověka (a některých zvířat) přetrvávat dlouhou dobu, možná i celoživotně. Většina nakažených osob nemá žádné příznaky, výjimkou jsou těhotné ženy a osoby s oslabeným imunitním systémem, u nich by infekce Toxoplasmou mohla způsobit vážné zdravotní problémy.
Při šíření toxoplazmózy hrají důležitou roli kočkovité šelmy, v našich podmínkách kočky. Nakazí se nejčastěji požitím infikovaných myší a jiných hlodavců, případně ptáků a jiných malých zvířat. Nakažené kočky vylučují ve svých výkalech miliony oocyst (vajíček) do prostředí (stelivo, půda, voda, dětské pískoviště apod.). Ooocysty způsobí nákazu u hlodavců, ptáků, lidí a jiných mezihostitelů, u kterých se uhnízdí v nervové a svalové tkáni (včetně srdce, očí) v podobě tkáňových cyst, kde zůstávají.
Lidé se mohou nakazit:
- Konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa zvířat, v němž se vyskytují tkáňové cysty.
- Konzumací potravin nebo vody kontaminované kočičími výkaly.
- Krevní transfúzí či transplantací orgánů.
- Přenosem z matky na plod přes placentu.
Infekce Toxoplasmou bývá u zdravých osob většinou bezpříznaková a jen u 10-20 % pacientů s akutní infekcí se může objevit onemocnění podobné chřipce, příznaky obvykle odezní během několika týdnů až měsíců. Ve velmi vzácných případech může dojít k oční infekci se ztrátou zraku. U osob s poruchou imunity může toxoplazmóza postihnout centrální nervový systém, způsobit zánět oční sítnice, zápal plic nebo jiné systémové onemocnění.
Vrozená toxoplazmóza (vzniklá před narozením) se může vyskytnout u dětí, jejichž matka v těhotenství prodělala akutní toxoplazmózu. Těhotná žena nemusí mít žádné příznaky, ale infekce může mít závažné následky pro nenarozené dítě, například postižení nervového systému a očí. Léčba těhotné matky může snížit výskyt vrozené infekce u dítěte a omezit tak zdravotní následky. Rychlá a přesná diagnóza je proto zásadní.
Prevence nákazy spočívá především v dostatečné tepelné úpravě masa, pečlivému umývání ovoce a zeleniny, vyhýbání se syrovému masu, mléku a plodů moře a ochraně před nákazou z prostředí (např. při kontaktu s půdou nebo pískem používat rukavice, venkovní pískoviště chránit před kočkami apod, mytí rukou po práci na zahradě apod.).
Toxoplasmosis. Center for diseases Control and Prevention (CDC), Dept. of Health and Human Services, Division of Parasitic Diseases. 2023.