Co je cukrovka?

O tom, co je cukrovka a jaké jsou její příčiny.

 

cukrovkaCukrovka neboli úplavice cukrová je chronické celoživotní onemocnění, které zkracuje život postižených v průměru o 10 let. Je známa již po staletí. Odborně se nazývá diabetes mellitus. Slovem diabetes je vyjádřen fakt, že voda protéká tělem jako rourou, mellitus pochází z latinského medem osladit – moč diabetiků (osob postižených cukrovkou) je sladká. V minulosti se moč diabetiků ochutnávala, protože lékaři starověku a středověku mohli vyšetřit pacientovu moč jen pomocí svých smyslů.

Při cukrovce je narušena látková přeměna sacharidů, tuků, bílkovin, vody a elektrolytů. Dochází ke změnám na buněčné úrovni a často i orgánovým komplikacím. Příčinou většiny těchto změn je zvýšená hladina cukru v krvi.

 

Typy cukrovky

Rozlišujeme dva základní typy cukrovky. Cukrovka 1. typu vzniká v důsledku nedostatečného vylučování inzulinu slinivkou břišní a vyžaduje léčbu inzulinem. Cukrovka 2. typu vzniká v důsledku nedostatečného účinku inzulinu a základní léčbou je dieta.

Cukrovka 1. typu je závislá na inzulinu a ve většině případů začíná v mládí, i když jsou případy, kdy propukla až v 70 letech. Naproti tomu cukrovka 2. typu (nezávislá na inzulinu) se objevuje nejčastěji ve středním a vyšším věku u obézních osob.

Mimoto existují ještě další druhy cukrovky, například  těhotenská, či sekundární cukrovka vyvolaná jiným onemocněním (onemocnění slinivky břišní, podání léků, hormonální syndromy apod.).

 

Příčina cukrovky

Příčina cukrovky 1. a 2. typu se liší, u obou však hraje významnou roli hormon inzulin, který mimo jiné snižuje hladinu cukru v krvi. Je vytvářen slinivkou břišní.

Cukrovka 1. typu vzniká tak, že obranný (imunitní) systém se obrátí proti buňkám slinivky břišní. Dojde k autoimunitnímu zánětu, který poškodí buňky natolik, že nejsou schopny vyrábět inzulin, což je hormon, který „odklízí“ cukr z krve do tkání. Při cukrovce hladina cukru v krvi neomezeně stoupá a vzniká hyperglykémie (zvýšená hladina cukru v krvi). Neznáme dosud příčinu tohoto zánětu, ale víme, že zde hraje významnou roli dědičnost a pravděpodobně virová infekce.

Cukrovka 2. typu vzniká ze zcela jiného důvodu. Slinivka břišní neztrácí svou schopnost tvořit inzulin, někdy ho vyrábí dokonce více než u zdravých osob. Ovšem tkáně na inzulin nereagují, cukr zůstává v krvi a jeho hladina stoupá. Hovoříme o inzulinové resistenci. Nejčastější příčinou je špatný životní styl charakterizovaný nedostatkem pohybu a nadváhou. Osoby s cukrovkou 2. typu trpí často i vysokým krevním tlakem, zvýšenou hladinou tuků v krvi a obezitou. Tyto poruchy dohromady tvoří metabolický syndrom nebo také syndrom X.

Více se o cukrovce, jejích projevech a komplikacích dočtete zde.