Drunkorexie – nově vznikající porucha příjmu potravy
O nově vznikající poruše příjmu potravy, která v sobě spojuje prvky anorexie, bulimie a závislosti na alkoholu.
Co je drunkorexie?
Drunkorexie je označení pro nově vznikající fenomén, který kombinuje strach z přibírání na hmotnosti s nárazovitým pitím alkoholu (např. na večírcích, ale i o samotě). Lidé, kteří mají problematický přístup ke svému tělu a potažmo k jídlu, úmyslně vynechávají některá denní jídla, aby mohli večer popíjet alkohol beze strachu, že přiberou na váze. Výraz drunkorexie vznikl spojením slova drunk (angl. opilý) a anorexie, pro kterou je typické záměrné hladovění.
Kdo může onemocnět drunkorexií?
Drunkorexie ohrožuje převážně mladé ženy, i když ani mužům se nevyhýbá. Začala se zkoumat zejména v souvislosti s vysokoškolskými studentkami v USA a Velké Británii.
Jaké jsou příčiny a rizikové faktory drunkorexie?
Současný tlak dnešní společnosti na štíhlou linii, zejména u žen, je extrémně silný a počet (nejen) mladých lidí, kteří jsou ochotni pro představu ideální postavy zacházet do nebezpečných extrémů, se neustále zvyšuje. Večerní nárazovité pití většího množství alkoholu je mezi mladými lidmi cool, ale znamená to i kilojouly navíc – půl litru piva či dvě dcl vína obsahují 600–700 kJ, čtyři půllitry piva za večer jsou již vydatný oběd.
Spojení nárazovitého pití alkoholu s další poruchou příjmu potravy je častější u bulimiček než u anorektiček.
Jaké jsou příznaky a jak se chová osoba s drunkorexií?
Osoba postižená drunkorexií záměrně vynechává některá jídla během dne, zejména pak večer, jen proto, aby večer mohla požít větší množství alkoholu a nepřibrala na váze. V některých případech můžeme mluvit i o alkoholové závislosti. Někdy se popíjení alkoholu používá také k potlačení chuti na jídlo.
Hladovění může být spojeno s nárazovitým přejídáním a následným zbavením se potravy (vyvržení potravy, požití projímadel), často večer, když se vyhladovělí drunkorektici dostanou do nálady a přestanou se kontrolovat, vydatně se najedí a následně vyzvrací potravu ze strachu, aby nepřibrali.
Někteří míchají tvrdý alkohol s energetickými nápoji, protože to zvyšuje výdej energie, ale může to být zdraví nebezpečné až smrtelné.
Jaké jsou následky drunkorexie?
V drunkorexii jde o kombinaci dvou zdravotně nebezpečných jevů – nárazovitého pití většího množství alkoholu a chování typického pro poruchy příjmu potravy, jako jsou anorexie či bulimie. To má následky jak fyzické, tak i psychické:
- Konzumace alkoholu na lačný žaludek urychluje vstřebávání alkoholu do krve a snadněji pak dojde k výpadkům paměti a akutní otravě alkoholem. Jde navíc o velkou zátěž na játra a zvyšuje se i riziko vzniku alkoholizmu.
- Kombinace alkoholu s energetickými nápoji je nebezpečná zejména pro osoby s hypertenzí či srdeční vadou, neboť zvyšuje tlak a srdeční činnost; byly popsány i případy náhlého úmrtí.
- Ženy jsou oproti mužům více ohroženy drunkorexií, neboť jsou méně odolné vůči alkoholu.
- Konzumace nadměrného množství alkoholu zvyšuje riziko některých druhů rakoviny, onemocnění srdce, ledvin, jater a může vyvolávat psychické poruchy, jako jsou deprese, úzkost či nespavost.
- Nereálné představy o svém vzhledu, ranní kocoviny, hladovění, nechtěná konzumace jídla v opilosti aj. vyvolávají u drunkorektiků podrážděnost, nespokojenost, úzkosti, deprese, čímž se pro své okolí stávají nepřitažliví a sami se cítí osamělí až společensky izolovaní.
- Další problémy ve spojení s jinými poruchami příjmu potravy (následky nedostatku živin a zvracení, rozvrat metabolizmu, alkalóza, poruchy jícnu, osteoporóza atd.
Jak se drunkorexie léčí?
Osoby postižené drunkorexií potřebují, stejně jako u jiných poruch příjmu potravy, profesionální pomoc psychologa či psychiatra.
Použitá literatura
Kulhánek J. Ortorexie, bigorexie, drunkorexie.
Drunkorexia – A Dangerous Trend on College Campuses.
The Rise of Drunkorexia.