Oxycholesteroly: Nekončí to cholesterolem
Oxycholesteroly jsou látky, které vznikají z cholesterolu. Cholesterol je nezbytná sloučenina pro náš organismus. Je součástí každé buňky, tělo si z něj vytváří mnoho důležitých hormonů, žlučové kyseliny a další pro tělo nepostradatelné látky.
Jeho přebytek však přináší zdravotní rizika. Cholesterol v krvi se dělí na cholesterol obsažený v LDL (lipoprotein s nízkou hustotou) částicích, který se v nadbytku usazuje v cévních stěnách a způsobuje aterosklerózu a v HDL (lipoprotein s vysokou hustotou) částicích, který tělo přebytečného cholesterolu zbavuje. Další formou cholesterolu jsou oxycholesteroly – široká skupina jeho oxidačních produktů. Vznikají působením prooxidačních faktorů v potravinách a dokonce i v lidském těle. Výzkumy posledních let naznačují, že jejich vliv na zdraví je v mnohém horší než nadbytečný cholesterol.
Jak se dostanou do těla?
Cholesterol vytvořený v těle nebo vstřebaný ze stravy podstupuje různé metabolické procesy a tak mohou oxycholesteroly vznikat přímo v lidském těle. Pokud jsou v nadbytku a tělu není dodáváno dostatečné množství antioxidantů, mohou oxycholesteroly působit na lidský organismus nepříznivě.
Oxycholesteroly se mohou do těla vstřebat i ze stravy. Všechny potraviny, které obsahují cholesterol, jsou potenciálním zdrojem oxycholesterolů, neboť během uskladnění a tepelného zpracování může docházet k jeho oxidaci. Zdroji cholesterolu a tedy i oxycholesterolů jsou potraviny živočišného původu: vejce a vaječné výrobky, mléko a mléčné výrobky, maso a výrobky z masa. Oxycholesteroly byly měřeny v mnoha potravinách. Jejich výskyt je vysoký například v: sušeném vaječném žloutku, másle, ghee (přepuštěné máslo), pečeném mase, vnitřnostech a ve fermentovaných masných výrobcích. Množství vzniklých oxidačních produktů cholesterolu v potravině je ovlivněno způsobem uchovávání, balení a mírou zpracování. Vysoká teplota, světlo, přítomnost kyslíku a některé další faktory napomáhají oxidaci cholesterolu.
Proč jsou nebezpečné?
Oxycholesteroly v těle působí škodlivě, zvyšují oxidační stres, jsou prozánětlivé a tak se mohou podílet na rozvoji některých závažných chronických onemocnění, mezi které patří například Alzheimerova choroba, diabetes mellitus 2. typu, některé typy nádorových onemocnění a ateroskleróza (kornatění tepen). Právě ateroskleróza je nejvíce spojována s negativními účinky oxycholesterolů. Je velice pravděpodobné, že právě oxycholesteroly se podílejí na ukládání tuku v cévách a na kornatění tepen a mají možná větší vliv než samotný cholesterol.
Jak se mohu působení oxycholesterolů bránit?
I přes poměrně nízké množství oxycholesterolů v potravinách je vhodné v rámci prevence mnohých onemocnění jejich množství ve stravě snižovat. Toho lze při průmyslovém zpracování potravin docílit použitím nižších teplot, balením potravin v ochranné atmosféře bez přítomnosti kyslíku, skladování potravin při nízkých teplotách a ve tmě. Výhodný je i přídavek antioxidantů do potravin a jejich dostatek v krmivu zvířat. Přínosné je také zkrátit dobu tepelné úpravy pokrmů a jejich skladování.
Čerstvé potraviny obsahují podstatně méně oxycholesterolů než potraviny vysoce zpracované. Neméně důležité je i dostatečné množství antioxidantů ve stravě, zejména vitaminu C a E, protože tlumí negativní účinky nejen oxycholesterolů a jsou důležitým preventivním faktorem mnoha onemocnění. Pokud se tedy chceme negativním účinkům oxycholesterolů bránit, měli bychom se například vyhýbat zpracovaným masným výrobkům, nepoužívat sádlo, máslo a ghee na smažení a pečení. Naopak bychom měli konzumovat co nejvíce čerstvých potravin a dostatečné množství ovoce, zeleniny, ořechů, rostlinných olejů a dalších potravin, které jsou významným zdrojem antioxidantů.
Zdroje:
OTAEGUI-ARRAZOLA, A., M. MENÉNDEZ-CARREÑO, D. ANSORENA et al., 2010. Oxysterols: A world to explore. Food and Chemical Toxicology [online]. roč. 48, č. 12, s. 3289–3303 [vid. 20. říjen 2015]. ISSN 0278-6915. Dostupné z: doi:10.1016/j.fct.2010.09.023
SOTTERO, Barbara, Paola GAMBA, Simona GARGIULO et al., 2009. Cholesterol Oxidation Products and Disease: An Emerging Topic of Interest in Medicinal Chemistry. Current Medicinal Chemistry [online]. roč. 16, č. 6, s. 685–705 [vid. 29. prosinec 2015]. Dostupné z: doi:10.2174/092986709787458353
SAVAGE, Geoffrey P, Paresh C DUTTA a Maria T RODRIGUEZ-ESTRADA, 2002. Cholesterol oxides: their occurrence and methods to prevent their generation in foods. Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition [online]. roč. 11, č. 1, s. 72–78 [vid. 15. únor 2016]. ISSN 0964-7058. Dostupné z: doi:10.1046/j.1440-6047.2002.00270.x
LEONARDUZZI, Gabriella, Barbara SOTTERO a Giuseppe POLI, 2002. Oxidized products of cholesterol: dietary and metabolic origin, and proatherosclerotic effects (review). The Journal of Nutritional Biochemistry [online]. roč. 13, č. 12, s. 700–710 [vid. 9. únor 2016]. ISSN 09552863. Dostupné z: doi:10.1016/S0955-2863(02)00222-X
Bc. Anna Kadlecová (zkratka-AnKa)