„Convenient“ znamená anglicky pohodlný, výhodný, snadný. Ve spojitosti s potravinami označuje jejich vyšší stupeň zpracování oproti jiným potravinám (základním surovinám). Obecně jde tedy o všechny produkty, které nás zbavují nutnosti provádět některé pracovní úkony při přípravě pokrmů (mytí, loupání, porcování, tepelné opracování).

Tyto potraviny jsou zpracovány tak, aby příprava pokrmů z nich byla snadná, pohodlná, šetřila čas, energii a nevyžadovala velkou kulinární zdatnost spotřebitele. V češtině tyto produkty označujeme obvykle jako polotovary, konvenience, konvenientní potraviny, předpřipravené nebo pohotové potraviny.

 

Jak se convenience foods dělí?

  • Produkty k tepelné úpravě (ready to cook). Tyto potraviny mohou být přímo tepelně upraveny, a to bez předcházejícího přípravného kroku. Do této skupiny se řadí například mrazená zelenina, hranolky, mražená pizza nebo rybí prsty.
  • Hotové pokrmy (nebo jeho složka) připravené k ohřevu (ready to heat). Vyžadují pouze mírný ohřev před konzumací. Příkladem je mrazené hotové pečivo nebo předvařené těstoviny.
  • Produkty tepelně upravené připravené ke kombinaci s další složkou (ready to mix). V této skupině se jedná především o instantní potraviny např. sušená bramborová kaše, instantní polévky a obilné kaše.
  • Potraviny nebo pokrmy připravené ke konzumaci (ready to eat). Tyto potraviny jsou určené k okamžité konzumaci jak za tepla, tak za studena. Mezi tyto potraviny se řadí hotové chlazené pokrmy, chlazené sendviče a saláty.

 

Jak convenience foods vznikly?

Během druhé světové války obohacovaly potravinové firmy trh novými výrobky, které byly trvanlivější, jednodušší na přípravu i skladování. Tyto výrobky pak byly rozesílány vojákům do celého světa. Největšího rozvoje ale zaznamenaly po druhé světové válce v USA, kdy se neustále zvyšoval počet zaměstnaných žen, které se stále častěji potýkaly s nedostatkem času na své domácí povinnosti. Potravinářský průmysl ale velmi rychle zareagoval a začal produkovat široký sortiment konvenientních výrobků, jejichž příprava byla jednoduchá a rychlá.

 

Jaké jsou jejich výhody?

Mezi hlavní výhody convenience foods patří jejich snadná a rychlá příprava, díky které je dokáže použít i spotřebitel s nižšími kulinárními dovednostmi. Často mají tyto výrobky dlouhou dobu trvanlivosti a mohou být nakupovány tzv. „do zásoby“. Dostupné jsou po celý rok bez sezonních výkyvů a velmi často jsou i nenáročné na skladování.

 

Jaké jsou jejich nevýhody?

U některých produktů je nevýhodou jejich vysoký obsah tuků (především s obsahem nasycených a trans-masných kyselin) a soli. U výrobků s vysokým stupněm opracování (hotové saláty) může být riziko mikrobiální kontaminace, protože jsou konzumovány bez konečné tepelné úpravy a jejich výroba je spojena s vysokým podílem ruční práce. Důležitou skutečností je, že obsahy některých labilních živin (např. vitamin C) se snižují, i když při výrobě těchto potravin se používají šetrná zpracování surovin a také balení v různých typech ochranných atmosfér. Problémem jsou ale u těchto předpřipravených potravin i obaly, které slouží k ochraně výrobku. Navíc ceny těchto výrobků jsou vyšší než doma připravený pokrm ze základních surovin.

 

Použitá literatura:

1. DOSTÁLOVÁ, Jana et al. Potravinářské zbožíznalství. VŠCHT, 2014.

2. SUKOVÁ, Irena. Stupně convenience u potravin. www.agronavigator.cz

3. BRUNNER, Thomas A., Klazine VAN DER HORST a Michael SIEGRIST. Convenience food

   products. Drivers for consumption. Appetite [online]. 2010, roč. 55, č. 3, s. 498–506.
4. WALLACH, Jennifer Jensen. How America eats: a social history of U.S. food and culture.

   Lanham: Rowman & Littlefield Publishers, Inc, 2013


Autor: rk