V současné době se velká pozornost věnuje rostlině stevia, kterou obyvatelé Jižní Ameriky používají po celá staletí. Stevia obsahuje přírodní sladidla nazývaná steviové glykosidy, které jsou až třistakrát sladší než cukr, aniž zvyšují energetickou hodnotu takto slazeného produktu. Rozšiřují tak soubor sladidel, která mohou pomoci při snižování tělesné hmotnosti.

Sladká chuť

Každé narozené dítě má rádo sladkou chuť bez ohledu na charakter potravy matky v průběhu těhotenství. Další preference sladké chuti a sladidel se vyvíjejí u dětí i dospělých na základě vlastních zkušeností a proto se u jednotlivých osob značně liší.

V současné době existuje na trhu značný počet sladidel, která mohou zajistit sladkou chuť, na rozdíl od cukru bez zvyšování energetické hodnoty. Do této velké skupiny sloučenin patří i intenzivní sladidla jako je aspartam, acesulfam-K, sacharin, sukralosa a steviové glykosidy, které jsou asi 300 krát sladší než cukr. K vyvolání požadované sladké chuti je zapotřebí jen nepatrné množství těchto sladidel a proto jejich vliv na zvýšení energetické hodnoty je zanedbatelný. Na rozdíl od jiných intenzivních sladidel mají steviové glykosidy další výhodu, jsou totiž, podobně jako cukr, výhradně rostlinného původu.

 

Původ stevie

Jako prvý popsal tuto rostlinu švýcarský botanik Moisés Santiago Bertoni, který ji nazval Stevia rebaudiana Bertoni, běžně je označována jako stevia. Původem ze Střední a Jižní Ameriky patří do stejné skupiny rostlin jako slunečnice a endivie. Pro její sladké listy byla po staletí pěstována a užívána v Jižní Americe jako tradiční sladidlo; přidávala se do bylinných čajů a různých nápojů. V listech jsou přítomny dvě hlavní sladce chutnající glykosidické sloučeniny: steviosid a rebaudiosid A, které jsou 200-300 krát sladší než cukr, takže k dosažení požadované sladké chuti stačí jen velmi malé množství. Tyto glykosidy byly nedávno podrobeny důkladným bezpečnostním studiím za účelem jejich schválení.

 

Potenciální zdravotní příznivé účinky

Stejně jako další intenzivní sladidla, steviové glykosidy umožňují získat sladkou chuť výrobků aniž by zvyšovaly denní dávky energie, neboť mají zanedbatelnou energetickou hodnotu. Taková intenzivní sladidla mohou být účinným prostředkem pro ovlivňování tělesné hmotnosti, jestliže se používají v každodenní potravě jako náhrada cukru. Osoby trpící vzácnou genetickou poruchou – fenylketonurii (PKU) musí sledovat příjem fenylalaninu ze všech zdrojů potravy, včetně aspartamu; pro ně představují steviové glykosidy výhodné sladidlo, které neobsahuje fenylalanin.

 

Zdroj: „The European Food Information Council (EUFIC)”