Slibovaná mentální energie či nadváha a obezita. Rub a líc jednoho z oblíbených nápojů dětí a mladistvých.

Energetické nápoje jsou nealkoholické nápoje s obsahem stimulačních látek (hlavně kofeinu, taurinu aj.). Dále mohou obsahovat cukr, umělá sladidla, bylinné výtažky, některé vitamíny a aminokyseliny. Primárním účelem těchto látek je zvýšení pozornosti a nárůstu mentální a fyzické výkonnosti. Konzumace energetických nápojů je v Evropě i v ČR v posledních letech na vzestupu, tzv. energeťáky jsou stále populárnější i mezi dětmi a dospívajícími. Sklon k rizikové konzumaci nápojů (tedy dva a více týdně) má u nás 11 % dětí a adolescentů. Bohužel nejsou výjimkou děti, které konzumují několik plechovek energetických nápojů denně. Účelem energetických nápojů není bohužel navození dostatečné hydratace (zavodnění), dominantní účinnou látkou nápojů je relativně dehydratačně působící kofein (běžný obsah v plechovce je kolem 60–80 mg, což odpovídá zhruba jednomu a půl šálku kávy). Rizikem nápojů je i množství cukru, které obsahují (některé produkty mají 55 g cukru v 0,5 litrech, což odpovídá téměř doporučené denní dávce cukru pro dospělého člověka) a může se výraznou měrou podílet na vzniku nadváha a obezity. Obzvlášť velké riziko představuje kombinace s alkoholem – stimulující účinky látek energetických nápojů mohou zastřít utlumující vliv alkoholu a dodat jedinci falešný pocit střízlivosti. Dále hrozí zvýšené riziko náhlé zástavy srdce díky nadměrnému zrychlení srdeční aktivity, a to hlavně v kombinací s některou dostupnou drogou.

 

Účinky kofeinu: stimulace centrální nervové soustavy, zvýšení koncentrace, oddálení únavy, zvýšení tepu, zrychlení metabolismu, uvolnění hladkého svalstva, roztažení cév.

 

Známky akutního předávkování kofeinem: nespavost, úzkost, agitovanost, bolesti hlavy, zvýšená srdeční akce, třes, halucinace, migrény, trávicí obtíže, zvracení, zvýšený krevní tlak, srdeční arytmie. Množství víc než 1000 mg způsobuje u dospělého člověka deprese, od 5-10 g je potencionální riziko smrtelné. Při vypití nápoje s obsahem kofeinu je tento rychle vstřebáván, kdy stimulační účinky mohou nastoupit již 15 minut po požití a mohou trvat několik hodin. Bezpečná dávka kofeinu je 3 mg/kg hmotnosti/den (tuto dávku vypije 25 kg vážící dítě v jedné plechovce energetického nápoje o objemu 250 ml).

 

Účinky taurinu: stimulace procesů v lidském těle spojených s využitím energie a fungováním svalů či jako antioxidant (látka chránící buňku před oxidativním stresem). Dle některých studií podávání taurinu jako doplňku stravy může snižovat krevní tlak, je prospěšný u zvýšené fyzické námahy či po zranění, ale ve formě energetických nápojů s velkým množstvím cukru není konzumace taurinu pro děti a dospívající vhodná.

 

Nežádoucí účinky taurinu: v množství více než 5 g se můžou objevit nežádoucí účinky jako je průjem, poruchy paměti či paradoxně útlum CNS. V jedné plechovce energetického nápoje se objevuje v průměru 1-2 g taurinu a tak již 2-3 plechovky energetického nápoje může znamenat reálné riziko nežádoucích účinků.

 

Dlouhodobá nadměrná konzumace energetických nápojů může poškozovat vnitřní orgány jejich nadměrnou stimulací. Při nedostatku odpočinku se objevují známky přetížení až úplného vyčerpání organismu. Nejen ve smyslu fyzického vyčerpání, ale nadměrná konzumace a psychická stimulace pak může vyvolat kromě poruchy spánku také změny nálady, zvýšenou podrážděnost, agresivitu či naopak útlum či deprese. A to zvláště u dětí a mladistvých, kde tento nadměrný příjem může mít negativní vliv na jejich psychický vývoj i z dlouhodobého hlediska. Nezanedbatelné riziko je také společná konzumace s alkoholem, kde podle dat takto konzumuje alkohol více jak třetina mladistvých.

Rizikové faktory pití energetických nápojů

- vysoký glykemický index a z toho plynoucí kolísání hladin cukru v krvi

- cukr, kofein a další stimulační látky na krátkou chvíli zvýší celkovou výkonnost, ale po několika hodinách po odeznění stimulačního účinku se může objevit extrémní únava, která pak nezřídka vede k dalšímu příjmu těchto nápojů  

- vytváření patologických vzorů řešení únavy pak vede ke zvýšenému riziku vzniku závislosti na alkoholu a drogách

- velké a opakované dávky mixu stimulačních látek (kofein, cukr, taurin aj.) mohou mít negativní vliv na vyvíjející se mozek dítěte a mohou být příčinou některých poruch učení, pozornosti a chování

 

Zdroje:

Consumption and effects of caffeinated energy drinks in young people: an overview of systematic reviews and secondary analysis of UK data to inform policy | BMJ Open

Konzumace energetických nápojů dětmi a mladistvými a rizika s tím spojená – Prev-Centrum (prevcentrum.cz)

Stanovisko_PSDG_CPS_k_energetickym_napojum (pediatrics.cz)

Energetické nápoje bych dětem zakázal, vytváří si na nich závislost, říká obezitolog - Aktuálně.cz (aktualne.cz)

Energetické nápoje škodí dětem stejně jako alkohol, říká odborník | Týden.cz (tyden.cz)

Energetický nápoj: škodí, nebo prospívá tělu? (bigbadmole.com)

 

MUDr. Jan Boženský