Které zásady bychom měli dodržovat při používání koření v domácnosti?
- Nekupujeme velkou zásobu koření, často je obměňujeme, aby neztratilo účinkem vzduchu, tepla a světla své typické vlastnosti.
- Koření nakupujeme vždy s řádným označením výrobce, názvem firmy, názvem koření, datem minimální trvanlivosti, datem balení. Lákavé nabídky koření na tržištích mohou být někdy v rozporu se zdravotní nezávadností. Někdy se koření i falšuje – nabízí se šafrán a je to světlice barvířská, neúměrně předražená; paprika může obsahovat nejrůznější barvené náhražky apod.
- Koření správně skladujeme: ne ve vlhku, ne na světle, ne ve špatně uzavřených kořenkách. Nikdy neumisťujeme poličku s kořením v blízkosti varné jednotky, protože teplo a vlhko koření poškozuje.
- Neskladujeme více druhů koření v jedné krabici či zásuvce, vzájemně se ovlivní vůně.
- Je třeba znát míru v koření – nepřehánět, zvláště u ostrých koření (pepř, chilli, zázvor, muškátový oříšek další). Nejčastěji u nich používáme jemnou míru - špetku mezi špičkami dvou prstů.
- U mletého koření používáme nižší dávky než u celého. Čím jemněji mleté (záleží ale na čerstvosti mletí), tím je intenzivnější chuť. Celé koření většinou působí jemněji a lze je z pokrmu vyjmout i dříve a zabránit případnému předávkování.
- Pozor na větší dávky, nejčastěji se projeví při následném zahřívání pokrmu. Zpočátku dáme menší dávku, přikořeníme až na konec.
- Pozor na kombinace různých druhů koření, začátečníkovi doporučujeme vyzkoušet již hotové směsi.
Autor: lr