Tuky jsou důležitou a přirozenou složkou potravin. Skládají se z mastných kyselin a glycerolu. Jsou zdrojem nezbytných živin, jako jsou mastné kyseliny a vitaminy A, D, a E. Tuky umožňují vstřebávání vitaminů, podílejí se na tvorbě hormonů a na správné funkci mozku. Tuky jsou jednou z hlavních energetických složek potravy. Obsahují dvakrát více energie než bílkoviny nebo sacharidy (38 kJ/g, resp. 9 kcal/g). 

Z obecného hlediska tuky dělíme na rostlinné a živočišné. Z výživářského hlediska je však můžeme dělit na tuky, které působí na organizmus příznivě, například rostlinného původu, a na tuky živočišného původu, které při větší konzumaci působí škodlivě.
 
Tuky rostlinného původu obsahují větší množství nenasycených mastných kyselin, které působí kladně na látkovou přeměnu. Jsou nezbytné pro růst, reprodukci, činnost svalů, cévního a nervového systému. Snižují krevní tlak, srážlivost krve a snižují hladinu cholesterolu. Mezi rostlinné tuky řadíme oleje (např. sójový, řepkový, slunečnicový, olivový, palmový apod.) nebo z olejů vyráběné tzv. „ztužené tuky“.
 
V živočišných tucích, např. v sádle, másle, loji apod., se vyskytují ve větší míře nasycené mastné kyseliny, které jsou zdrojem cholesterolu a které při větší konzumací mohou b??t příčinou zdravotních potíží.

Na první pohled se tedy zdá, že vše je jasné a můžeme udělat jednoduchý závěr – „hlavním nepřítelem zdraví člověka jsou živočišné tuky“ – a na základě takovéhoto závěru vyloučíme ze svého jídelníčku máslo a sádlo a nahradíme je ztuženými tuky. Ale pozor, pravda leží někde uprostřed, a proto živočišné tuky nelze zcela vyloučit. Tuky samy o sobě nejsou problémem. Problémem je jejich nadbytečný příjem. Pakliže ve svém jídelníčku máme zařazenou nutričně vyváženou a pestrou stravu, pak toto nebezpečí nehrozí.


Autor: lb