Počet dětí s nadváhou nebo obezitou v Evropě neustále roste, proto je nutné rychle realizovat vhodné preventivní akce. Přes to se dosud vedou rozsáhlé diskuse o tom, kdy a jak zavádět intervenční opatření a jaká měřítka mají být pro tato opatření užita. V dalším jsou uvedeny některé úvahy k tomuto problému.
Existují tři hlavní aspekty životního stylu dětí, které se podílejí na šíření obezity: potrava, úroveň fyzické aktivity a úroveň sedavých činností, především počet hodin strávených sezením u televize nebo u počítačových her. Prevenční programy mohou zajistit jednoduchá opatření a zaměřit se pouze na jednu oblast, např. zlepšit výživu nebo omezit dobu sledování televize, nebo zavádět kombinaci správné výživy spolu s tělesnými aktivitami a omezením sedavých činností.
Prostředí
Pro zahájení akcí proti obezitě jsou zcela jistě nejvhodnější školy, neboť tam se shromažďuje velký počet dětí a existuje možnost podpory zavádění programů pro zlepšení zdraví. Ovšem tyto školní programy se mohou dostat do potíží, jestliže chybí podpora v rodinách nebo v širší společnosti. Rodiče a sourozenci se mohou zapojit do ozdravných aktivit např. při pořádání zvláštních „akčních dnů“ pro celé rodiny, které mohou pokračovat i doma. Pokud se na těchto programech podaří zainteresovat širší společnost, např. sportovní středisko a dodavatele potravin (od výrobců až po obchody), má celá akce velkou naději na úspěch.
Vytrvalost
Pokud má být jakýkoliv program úspěšný, musí být funkční po dlouhou dobu, což v mnoha případech vyžaduje podporu a porozumění širší společnosti, například změny ve školní jídelně se mohou provést relativně snadno, jestliže jsou akceptovány vedením školy i pracovníky jídelny. Na druhou stranu však takové programy, které vyžadují zvýšené počty pracovníků nebo speciální nákladná opatření, mohou být finančně náročné a nelze je uplatňovat po delší dobu.
Věnovat pozornost opačným účinkům
V ideálním případě budou tato opatření motivovat děti k dodržování zdravého životního stylu a pomohou jim tak k získání správné hmotnosti odpovídající jejich výšce, a to i v dospělosti. Je však nezbytné dbát na to, aby nedocházelo k nežádoucímu ovlivňování psychického i fyzického zdraví dětí. Např. nesmí vyvolávat u dětí s normální hmotností snahu svoji hmotnost snižovat, nebo vyvolávat psychické problémy u obézních dětí.
Další cesta vpřed
Až dosud byla uskutečněna celá řada studií, které tento problém obézních dětí sledovaly z různých hledisek. V současné době je proto nutné všechny tyto studie vyhodnotit a navrhnout další postup. V dalších částech Food Today bude těmto problémům věnov??na zvýšená pozornost včetně návrhu doporučení pro další budoucí činnost.
Autor: iz
http://www.eufic.org/index/cs/