Jistě každý ví, že obezita škodí zdraví a jednoduše řečeno, čím větší obezita, tím více problémů. Jednoduché kritérium, jak stanovit míru nadváhy nebo obezity, umožňuje výpočet BMI – body mass indexu. 

BMI                     Kategorie                 Zdravotní rizika
méně než 18,5      podváha                      vysoká
18,5 - 24,9           normální váha               minimální
25 - 29,9              nadváha středně           vysoká
30 - 34,9              obezita                        vysoká
35 - 39,9              velká obezita                vysoká
40 a více              klinická obezita              velmi vysoká

 

Jednoduše - čím vyšší BMI, tím horší stupeň obezity.

Kolikrát však toto kritérium není nejdůležitější z hlediska zdravotních rizik. Vliv na zdraví má totiž nejen velikost nadváhy, ale také typ nadváhy. Z tohoto hlediska je velmi důležité rozložení tělesného tuku, tedy jestli je nahromaděn spíše kolem pasu a břicha, nebo více na hýždích a bocích.

Představu, jak na tom jsme, si můžeme zjistit jednoduchým měřením a snadným výpočtem. Vezmeme obyčejný krejčovský metr a změříme obvod v pase W a obvod na bocích R. Obvody podělíme WHR = obvod pasu (cm) /obvod boků (cm). 

U žen platí, že obezitu s poměrem WHR < 0,85 nazýváme hruškovitou - odborně gynekoidní. Nadměrný tuk je rozložen od pasu dolů – tedy na hýždích, bocích a stehnech. Pokud máte tento typ obezity, můžete se utěšovat, že vypadáte žensky (prostě Věstonická Venuše), ale hlavně tento typ obezity vyjadřuje menší zdravotní riziko.

Bohužel existuje také androidní typ obezity, kdy je poměr pasu k bokům větší než 0,85, což u žen znamená, že je poměr v nepořádku a zdravotní rizika stoupají. Vzhledově jde o uložení nadměrné tukové tkáně v oblasti břicha, což často kontrastuje s tenkými končetinami. V tomto případě mluvíme o obezitě typu jablka. Tento typ signalizuje vyšší riziko chorob srdce, vysokého krevního tlaku, cukrovky a mozkových příhod.

U mužů jsou počty ještě jednodušší. Poměr nad 1,0 považujeme již za nežádoucí. Bohužel, když se rozhlédneme kolem sebe, nevidíme jich zrovna málo a zřejmě je ani nenapadne, že právě oni mají největší zdravotní rizika.

Pokud bychom zašli ještě dále v rozlišování škodlivosti obezity, měli bychom vědět, že záleží také na poměru svalové a tukové tkáně. Měření již není tak snadno dostupné, nejspíše by se vám podařilo nechat se změřit na nějaké preventivní akci nebo v poradně pro lidi s nadváhou. Ale i bez měření jsme schopni odhadnout, jestli máme tělo samý tuk, nebo jestli kromě toho, že nám chutná, se také rádi věnujeme pohybu.

Přesně pro tento typ lidí byl zaveden pojem „fit fat“, který znamená, že člověk, přestože má kilogramy navíc, může být v dobré fyzické kondici. Co se týče zdravotních rizik, může na tom být někdy člověk s nadváhou, ale v dobré fyzické kondici, lépe než člověk hubený, který však nemá aktivní svalovinu. Proto nezoufejte pro pár kilogramů navíc a snažte se alespoň snížit zdravotní rizika pravidelnými sportovními aktivitami.

 

Autor: iz