Vitaminy jsou živiny – chemické látky organického původu, to znamená rostlinného nebo živočišného. Jsou to látky pro lidské tělo potřebné v malých množstvích, které však neumí organizmus vytvářet a které mu tak musíme poskytnout potravou.

aronie černáMalými výjimkami jsou vitamin A, který si je tělo schopno vytvořit z přijatého provitaminu, nejčastěji ß-karotenu. Dále vitamin D, který se tvoří pod vlivem slunečního záření z příslušného provitaminu v kůži, a niacin, který si v malém množství tělo dokážeme vyrobit z aminokyseliny tryptofan. Provitamin je látka, kterou náš organizmus umí přeměnit na vitamin.

Každý z vitaminů má v lidském těle svoji vlastní funkci, kterou nemůže nahradit žádná jiná další látka. Nejdůležitější funkcí vitaminů je jejich podíl na reakcích látkové přeměny neboli metabolizmu. Podílí se na přeměně základních živin (bílkovin, tuků a sacharidů) na energii. Jsou nezbytné pro správné fungování životních funkcí organizmu, jeho růst a pro tvorbu a obnovu tkání.

Některé z vitaminů působí i jako antioxidanty, například vitaminy E, C, A či provitamin ß-karoten. Antioxidanty chrání náš organizmus proti škodlivému p??sobení volných radikálů. Volné radikály jsou vysoce reaktivní a nestálé látky, které vznikají ve vnějším ovzduší z různých kouřových zplodin či slunečního záření, ale také během metabolizmu.

Lehčí formy nedostatku vitaminů se označují jako hypovitaminózy, nedostatek některého z vitaminů poté jako avitaminóza. Avitaminózy se projevují příznaky specifickými pro ten který vitamin. Příznaky hypovitaminóz bývají velmi nespecifické. Nedostatek vitaminů nemusí být vždy způsoben jejich nedostatečným příjmem, ale i poruchou jejich vstřebávání například kvůli nemoci nebo současnou konzumací látek, které vstřebání vitaminu brání.

Vitaminy dělíme do dvou skupin podle jejich rozpustnosti, a to na vitaminy rozpustné ve vodě a vitaminy rozpustné v tucích. Toto dělení nemá význam pro jejich funkci v organizmu, ta je velmi různorodá, avšak pomáhá nám vitaminy nějakým způsobem uspořádat.

Autor: eg

 

Použitá literatura:

Murray, K. Robert, Granner K. Daryl, Mayes, A. Peter, Rodwell, W. Victor, Harperova Biochemie, 4. vydání, Praha, nakladatelství H&H, 2002
Blatná, J., Dostálová, J., Perlín, C., Tláskal, P., Výživa na začátku 21. století aneb o výživě aktuálně a se zárukou, Praha: Výživa servis s.r.o., 2005
www.eatwell.gov.uk – Food Standard Agency, UK