10 Hodnoceni stavu vyzivySamotná váha v kilogramech nepodává informaci o procentuálním zastoupení jednotlivých tkání – tukové, svalové a celkové tělesné vody. Biolektrická impedance je vhodnou metodou pro sledování tělesného složení a jeho změn v léčbě nadváhy a obezity.

Pro měření se využívá bio impedačního přístroje (bioelektrická impedanční analýza, BIA, často se setkáme se zkráceným výrazem bioimpedance). Při této metodě tělem prochází slabý elektrický proud a měření je založeno na skutečnosti, že elektrický proud prochází snadněji tekutinou v našich svalech a prokrvených orgánech než tukem.

Technicky složitý, avšak uživatelsky jednoduchý postup měření
Pomocí dvou a více elektrod je do těla vpouštěn slabý elektrický proud o různých frekvencích a sleduje se pasivní odpověď tkání. Elektrický proud je v těle dobře veden tkáněmi bohatými na vodu a elektrolyty (svaly, krev a mimobuněčná tekutina). Tyto tkáně jsou tedy dobrými vodiči, mají nízký odpor a impedanci. Naopak velký odpor a vysokou hodnotu impedance má tkáň tuková a kostní. Přístroje v sobě mají zabudovaný systém, který na základě několika proměnných (výška, váha, věk, pohlaví a impedance) vypočítá tělesné složení.

Jak správně měřit?
Existuje více typů přístrojů pracujících na základě metody BIA. Přístroje, se kterými se nejčastěji setkáme při „pouličním" měření tělesného tuku, držíme pouze v rukou. Jde o tzv. bimanuální (pro obě ruce) přístroje, snímací elektrody jsou na dlaních a elektrický proud tak prochází pouze horní částí těla. Celkové procento tělesného tuku si přístroj dopočítává sám podle předem stanovených rovnic. Na stejném principu fungují i nášlapné, tzv. bipedální (obě nohy), osobní váhy. Proud zde naopak prochází pouze dolní částí těla. V obou případech si přístroj odhadem dle průměrných hodnot stanovuje druhou část těla. Nejpřesnější je tedy měření pomocí přístrojů se 4 a více elektrodami, které snímají celé tělo.

Pro získání nezkreslených výsledků je nutné před vyšetřením dodržet následující podmínky:

- 24 hodin před měřením nekonzumovat žádné nápoje s obsahem alkoholu a kofeinu

- 24 hodin před měřením nevykonávat intenzivní pohybovou aktivitu

- 3 hodiny před měřením nejíst a nepít

- mít vyprázdněný močový měchýř

- ženy by neměly měření absolvovat v období menstruace

- nedoporučuje se u lidí užívajících léky ovlivňující vodní režim

- vyšetření není určeno pro osoby s kardiostimulátorem a pro těhotné ženy

- mnoho onemocnění a jejich důsledků způsobujících narušení vodního hospodářství může ovlivňovat výsledky měření (např. srdeční nedostatečnost, otoky)

Samotné měření by mělo probíhat následovně:

- v místnosti s přiměřenou teplotou a vlhkostí

- měření probíhá při běžné tělesné teplotě (zvláště v zimě dbáme na přechody z venku do místnosti, počkáme na ustálení teploty)

- klient by měl být v klidu (měření probíhá ideálně 3 – 5 minut po zklidnění)

- jeho dlaně a plosky nohou by neměly být zpocené, pozor na krémy

- správná pozice těla (ve stoje či vleže, dle typu přístroje) a umístění elektrod (správné držení madel nebo správně přilepené elektrody)

- jednotlivé části těla se nedotýkají (zvláště u obézních klientů může pomoci suchý ručník vložený mezi končetiny)

Výsledky měření
Výsledné hodnoty svalové a tukové hmoty můžeme považovat za směrodatné pouze při dodržení podmínek měření. Při posuzování výsledků vycházíme z tzv. normálního rozmezí, které odpovídá průměrnému rozložení v populaci

Lidské tělo je složeno převážně z vody (přibližně 50 – 60 % tělesné hmotnosti). Množství vody v těle je závislé na úrovni hydratace organizmu, na pohlaví (ženy 50 %, muži 60 %), na denní době, míře pohybové aktivity, ale právě i na množství tělesného tuku. S vyšším podílem tělesné vody se totiž snižuje podíl tuku v těle. Tukovou tkáň dělíme na podkožní a útrobní. Z estetického hlediska nám většinou vadí podkožní tuk, pozornost bychom přitom měli obrátit spíše na tuk útrobní – viscerální, který je metabolicky aktivní a nebezpečný. Množství tuku v těle zdravé dospělé ženy by se mělo pohybovat přibližně mezi 18-30 % (se vzrůstajícím věkem roste i procento tělesného tuku). U zdravého muže je procento tělesného tuku nižší, přibližně 10-20 %, opět v závislosti na věku.

S množstvím tělesné vody úzce souvisí i množství svalové hmoty, která je do velké míry vodou tvořena. Množství svalů je pak dáno jednak pohlavím, věkem, ale také např. pravidelnou pohybovou aktivitou.

Závěr
Biolektrická impedance již dlouho a dobře slouží výzkumu a postupně se dostává i do popředí klinického zájmu zejména při léčbě nadváhy a obezity. Pro správné výsledky je třeba mít na paměti dodržení všech podmínek měření, které by mohly hodnoty ovlivnit.

Zdroj

MAHAN, L, Sylvia ESCOTT-STUMP, Janice L RAYMOND a Marie V KRAUSE. Krause's food: Recommendations for Clinical Application of BIA. 13th ed. St. Louis, Mo.: Elsevier/Saunders, c2012, s. 1071-1081. ISBN 9781437722338.
Bodystat.cz [online]. 2013 [cit. 2014-04-19]. Dostupné z: http://bodystat.cz/Bodystat.aspx

Autor: MaDa