Není možné a ani žádoucí, zbavit se v domácnosti všech mikroorganizmů a bakterií, protože mikroorganizmy jsou pro nás a naše životní prostředí důležité; jen některé jsou pro nás škodlivé. Ty běžně označujeme jako mikroby. Jsou to hlavně bakterie, plísně a viry, které způsobují nemoci. Mikroby se do domácnosti dostávají hlavně na lidech, potravinách a domácích zvířatech. Jakmile tam jsou, mohou se šířit z osoby na osobu, z osoby na povrch věcí a zpět.
V běžné domácnosti můžeme najít:
MRSA (meticillinu odolný Staphylococcus aureus) – odolný vůči mnoha antibiotikům, čímž je infekce, kterou způsobuje, obtížně léčitelná. Mytí rukou mýdlem a horkou vodou je nejúčinnější způsob, jak zabránit jeho šíření.
E. coli 0157 – nebezpečnější mutace běžné bakterie E. coli, která se obvykle nachází ve střevech všech zdravých lidí. Může způsobit vážné zažívací choroby. Proto je nutné věnovat zvláštní pozornost hygieně při přípravě jídel a při používání toalety, zejména pokud má někdo průjem.
Norovir – způsobuje infekční gastroenteritidu (nejběžněji např. ve Velké Británii). Opět platí: Pečlivě si myjte ruce mýdlem a horkou vodou před přípravou jídla, před jeho konzumací a zejména po použití toalety.
Clostridium difficile, rovněž známá jako C.diff. – bakterie, která se nachází ve střevě cca 5 % zdravých dospělých. Nezpůsobuje zdravým lidem žádnou újmu, kvůli rovnováze „dobrých“ bakterií ve střevě. Je běžná ve střevě novorozenců a dětí, ale nezpůsobuje onemocnění, protože její jedy nepoškozují jejich nezralé střevní buňky. Může způsobit průjem s různě silným průběhem. Dbejte na řádně umyté ruce před a po přípravě jídla a zejména po použití toalety.
Podle WHO má 40 % případů infekcí spojených s jídlem původ v domácnostech. Nejvíce mikrobů se šíří na rukou a na površích, které se dostanou do kontaktu s kuchyňskými potřebami a čisticími pomůckami. Pravidelná pozornost věnovaná těmto místům je účinnější než řádný úklid jednou týdně.
K největším zdrojům mikrobů v domácnosti patří:
Kuchyňský dřez
Většina lidí si myslí, že nejvíce kontaminovanou částí domácnosti je toaleta, ale kuchyňský dřez obsahuje 100 000x více mikrobů než koupelna či toaleta.
Zubní kartáček
Když spláchnete toaletu, mikroby z ní mohou urazit až 1,8m k vašemu zubnímu kartáčku a umyvadlu. Studie dokázaly, že značné množství mikrobů se může vyskytovat v koupelně a na toaletě až dvě hodiny po každém spláchnutí. Proto je vhodné před splachováním toaletu zavřít horním víkem.
Houbička na nádobí
Použitá houbička na nádobí může obsahovat tisíce bakterií na čtvereční centimetr plochy, včetně E. coli a salmonely. Její vlhkost mikrobům svědčí a jsou obtížně dezinfikovatelní. Měňte houbičky pravidelně.
Krájecí prkénko
Průměrné krájecí prkénko na sobě má o 200 % více fekálních bakterií než průměrné záchodové prkénko. Hygienici radí používat různá prkénka na krájení červeného masa, drůbeže, ryb a zeleniny.
Naše ruce
Ty jsou největší šiřitelé mikrobů v domácnosti. Studie ukazují, že mytí rukou snižuje přenos průjmu a nachlazení a cílená dezinfekce na rozhodujících místech snižuje šíření infekce v domácnosti. Během dne si myjte pravidelně ruce mýdlem a horkou vodou, abyste předešli šíření mikrobů – a to pokaždé, když jste byli na toaletě, před a po přípravě jídla. Největší riziko např. v koupelně pochází z míst, kterých se pravidelně dotýkáme rukama, včetně WC prkénka a splachovadla, kohoutků a klik na dveřích.
Koberce
Koberce jsou největší zásobárnou prachu v domácnosti. Obsahují vlasy a kožní buňky, zbytky jídla, nečistoty a hmyz. Domácnost bez koberců obsahuje desetinu prachu než ta s koberci v každé místnosti.
Špinavé prádlo
Oblečení, ručníky a prádlo mohou obsahovat mikroby. Jejich praní při vysoké teplotě snižuje riziko infekce. Po dotyku se špinavým prádlem si umyjte ruce.
Psi a kočky
Campylobacter má asi polovina všech psů a koček a může u lidí způsobit otravu z jídla. Bakterie se přenáší při dotyku s jejich srstí, proto si vždy po kontaktu s nimi myjte ruce.
Ložnice
Tato místnost je ideálním místem pro množení roztočů, které se živí odumřelou kůží. Průměrná osoba jí v průběhu života vyprodukuje až 18 kg.
Naše boty
Venku se zašpiní všemi druhy nečistot včetně zvířecích výkalů. Pokud v nich chodíme doma, tak se mikroby volně šíří, usazují se a zvyšují riziko infekce. Doporučuje se před vstupem do domácnosti zouvat boty a pravidelně čistit podlahy.
Zdroj: www.nhs.uk
Autor: ms