Před začátkem práce v kuchyni si myjte ruce mýdlem pod tekoucí teplou vodou alespoň 20 sekund. Umyjte si ruce vždy po použití toalety a také po kontaktu s domácími zvířaty. Používejte čisté nádobí a pomůcky. Dodržujte čistotu pracovního místa. Omývejte krájecí prkénko, nádoby i pracovní náčiní horkou vodou a prostředkem pro mytí nádobí. Po přípravě každého jídla a před přechodem na další umyjte používané pracovní pomůcky.

Často měňte houbičky na mytí nádobí. Pro čištění kuchyňských povrchů používejte kuchyňské papírové utěrky, které po jejich použití můžete vyhodit.  Pokud používáte látkové utěrky, pak je často perte. Všechny kuchyňské povrchy by měly být dobře omyvatelné a čistitelné.

Myjte vždy čerstvé ovoce a zeleninu pod tekoucí vodou, včetně plodů se slupkou, která se nejí. Také maso před použitím pečlivě umyjte pod tekoucí vodou. Každou potravinu umyjte zvlášť a položte na čistý talíř nebo pracovní místo.

 

Jak zabránit křížové kontaminaci (znečištění)

Abyste zabránili tzv. křížové kontaminaci, při nakupování oddělte v nákupním vozíku syrové maso, drůbež, mořské plody, ryby a vejce od ostatních potravin. Tyto potraviny oddělte také v nákupních taškách a při uskladnění v chladničce. Maso by například nemělo být v chladničce uloženo nad zeleninou, protože odkapávající šťáva z masa by mohla kontaminovat zeleninu, kterou pak použijete třeba na přípravu syrového zeleninového salátu. Škodlivé bakterie tak nebudou zničeny vařením a mohou nám způsobit zažívací potíže či onemocnění.

Rovněž obaly od vajec mohou na svém povrchu obsahovat škodlivé mikroorganizmy, a proto je neskladujeme v kuchyňském prostoru, ani je nepoužíváme k žádným dalším aktivitám.

Používejte jedno krájecí prkénko na čerstvé potraviny a druhé na syrové maso, drůbež, ryby a mořské plody.

Dbejte na to, aby syrové maso, drůbež, mořské plody, ryby a vejce a šťávy z nich nepřišly do kontaktu s potravinami, které jsou již připraveny ke konzumaci a nebudou se již tepelně upravovat.

Nikdy nedávejte vařené jídlo na talíř, na kterém bylo předtím syrové maso, drůbež, mořské plody, ryby nebo vejce. Potraviny ani vařené pokrmy nesmí přijít do styku s jakýmikoliv neumytými nebo nevyčištěnými předměty. Na neumyté místo nesmíme dát umytou potravinu. Například umytou zeleninu nesmíme položit ani krájet na neumytém prkénku.

 

Pokrmy je nutné dostatečně tepelně upravit

Pokrm je bezpečně připraven, pokud je při jeho tepelné úpravě dosažena dostatečná vnitřní teplota k usmrcení škodlivých bakterií, které mohou způsobit nemoci z jídla. Teplotu spolehlivě zjistíte pomocí potravinového teploměru. Používejte ho při přípravě masa, drůbeže a vaječných pokrmů, abyste se ujistili o tom, že vnitřní teplota připravované potraviny je správná. Pečená masa a steaky by měly mít uprostřed pokrmu teplotu minimálně 65 stupňů Celsia. Uvnitř veškeré drůbeže by minimální vnitřní teplota měla být 75 stupňů Celsia. Je nutné kontrolovat vnitřní teplotu také uprostřed stehna a křídla a v nejsilnější části prsou.

Mějte na paměti, že barva není spolehlivým ukazatelem dostatečné teplené úpravy pokrmu.

Pokud jde o vejce, připravujete je tak, aby žloutek a bílek byly v pevném stavu, ne v tekutém. Jsou-li tekuté, není zaručena dostatečná tepelná úprava, která by zajistila usmrcení škodlivých mikroorganizmů.

Nepoužívejte recepty, ve kterých zůstávají vejce syrová nebo jen částečně tepelně upravená.

Ryby připravujte na minimálně 65 st. C. Rybí maso je hotové, pokud jde lehce oddělit jídelním příborem.

Při přípravě jídla v mikrovlnné troubě se ujistěte, že je jídlo dostatečně prohřáté. V mikrovlnné troubě jídlo připravte, promíchejte a nechte otáčet. Tím se jídlo prohřeje rovnoměrně.

Při znovuohřívání přiveďte omáčky, polévky a šťávy do varu. Ostatní zbytky ohřívejte pečlivě na 75 st. C.

 

www.cdc.gov

www.eatwell.gov.uk

www.bezpecnsotpotravin.cz

www.eufic.cz

Autor: ms