Nikotin je jedovatý alkaloid obsažený v rostlinách tabáku, kterým je možné se lehce intoxikovat. Přímý vliv nikotinu na zdraví je relativně malý a nejedná se kancerogen (zdraví poškozují ostatní látky obsažené v tabákovém kouři), snadno ale způsobuje závislost jak psychickou, tak i fyzickou. Bohužel u dětí se může fyzická závislost objevovat během několika měsíců užívání a dle dat vyplývá, že většina dětských kuřáků kouří i v dospělosti. A to bohužel i těhotné ženy a kojící maminky.
Kouření dětí ve věku 15 let se v České republice snížilo pod 10 %. Stále modernější jsou ale nové formy užívání nikotinu. Průměrný věk kuřáka první cigarety je u nás kolem 10–12 let.
Přehled základních forem užívání nikotinu:
Cigareta – obsahuje tabák + řadu aditiv, celkově kolem 15 mg nikotinu, většina shoří, vstřebá se 1-3 mg/jednu cigaretu podle intenzity kouření. Nikotin se vstřebává v plicích.
Porcovaný tabák – malé pytlíčky podobné čajovým, které obsahují tabák. Vkládají se do úst a ponechávají se tam desítky minut. Specifickou formou je snus – pytlíčky obsahující velmi málo tabákově specifických látek a nikotinu.
Nikotinové sáčky – sáčky podobné snusu, neobsahují ale tabák, obsahují nikotin na nosiči, někdy až 50 mg. Příchutě sáčku jsou velmi různorodé, nejčastěji obsahují 2-24 mg/gram nikotinu. Sáčky je možné koupit i ve formě gumových medvídků – cílem jsou právě děti a mladiství.
Vapování (vdechování výparů) – patří sem elektronické cigarety (EC), které neobsahují žádný tabák, ale hydrofilní tekutinu, která se zahřívá na teplotu kolem 100 °C za vzniku výparů. Právě tekutina obsahuje nikotin a různé příchutě. Nejsou zcela bez rizika, ale riziko vzniku nádoru plic je v porovnání s kouřením menší. Některé EC jsou bez nikotinu, což usnadňuje užívání dětem – ovocná chuť navozuje pocit bezpečí, na variantu s nikotinem se ale přechází snadněji.
Zahřívaný tabák (ZT) – tyčinky se speciálně upraveným tabákem podobné cigaretě, které se vkládají do pouzdra. Zapnutím tyčinku zahřejeme na teplotu kolem 300 °C – což je těsně pod teplotou hoření tabáku, výpary obsahují více toxických látek než elektronické cigarety.
Zahřívaný tabák se tabákové firmy snaží dát na stejnou úroveň jako elektronické cigarety, je ale mezi nimi rozdíl. Elektronické cigarety neobsahují tabák a jejich tekutina se zahřívá na nižší teplotu (100 °C) než při užívání zahřívaného tabáku (300 °C). Z toho plyne i různá úroveň zdravotního rizika, která se v tomto případě blíží riziku kouření, kde teplota hoření tabáku je kolem 400 °C.
Zvláštní skupinu tvoří vodní dýmky neboli „šiša“, která je velmi oblíbená hlavně v Turecku a Egyptě. Domněnky, že velké množství škodlivin z kouře „zachytí voda“, je však mylné. Vzduch vdechovaný při kouření vodní dýmky obsahuje velké množství zplodin hoření, stejně jako to je u klasické cigarety.
Abstinenční příznaky se projevují již po několika hodinách. Typická je změna nálady, podrážděnost, nervozita, netrpělivost nebo naopak smutek, často se objevují poruchy soustředění, zvýšená chuť k jídlu, nevolnost, poruchy usínání, neobvyklé sny či nespavost. Naprostá většina těchto příznaků odezní během několika týdnů, jen zvýšená chuť k jídlu, zvyšování hmotnosti a touha vdechovat cigaretový kouř či užívání jiné formy nikotinu pak mohou trvat mnohem déle.
Proč děti nikotin užívají:
- je to v partě „in“ – marketing sociálních sítí je mocná zbraň prezentující „nové“ nikotinové výrobky jako součást zdravého životního stylu
- snus se užívá pro zvýšení výkonu a soustředění
- dívkami je často užíván jako anorektikum
Nebezpečná dávka nikotinu je individuální, u dlouhodobých uživatelů roste tolerance, průměrně se uvádí dávka kolem 40-100 mg nikotinu pro dospělého člověka.
Otrava nikotinem: v akutní fázi (do 15 minut) nevolnost, zvracení, zvýšené slinění, bledost, pocení, zvýšený krevní tlak a tepová frekvence, vrávorání, ztráta rovnováhy, ataxie, třes, bolest hlavy, křeče. V pozdější fázi se může objevit průjem, snížení krevního tlaku, zpomalení či poruchy srdečního rytmu (nepravidelný pulz). V posledním stadiu pak může nastat šok, kóma, ochrnutí svalů, povrchní (mělké) dýchání až respirační selhání, zástava dechu.
K závažné otravě může dojít u oblíbených nikotinových sáčků, kde toxickou dávku pak může znamenat užití 2-3 sáčků. Při kouření cigaret otrava nikotinem v zásadě možná není, protože časné příznaky (zvracení a nevolnost) v dalším kouření účinně zabrání.
Nové formy nikotinu bez „kouře“ mohou budit pocit neškodnosti, ale opak je pravdou, protože žádná forma nikotinu není pro člověka bez rizika.
Zdroje:
Children and nicotine (pediatriepropraxi.cz)
Vodní dýmka může být zrádnější než cigarety (rozhlas.cz)
MUDr. Jan Boženský