Maso a ryby
Ryby obsahují celou řadu živin, které mohou přispívat ke zdraví. Jsou zdrojem lehce stravitelných bílkovin, prospěšných omega3 mastných kyselin, vitaminu D, jódu, selenu aj. Jejich pravidelná konzumace pomáhá snižovat onemocnění jako je metabolický syndrom a srdečně-cévní onemocnění. Tučné ryby jsou doporučovány kvůli vysokému obsahu n-3 mastných kyselin, ale i libové ryby obsahují živiny, které mohou být prospěšné v prevenci nemocí.
Maso je dobrým zdrojem bílkovin, vitamínů skupiny B a minerálních látek (měď, železo, fosfor, jód, mangan, selen, zinek). Maso obecně je jedním z hlavních zdrojů vitaminu B12, který je důležitý pro nervovou soustavu a krvetvorbu. Dobrým zdrojem železa, ale také zinku a vitaminů skupiny B jsou zejména červené druhy masa. Běžně obsahuje 50–80 % vody, 15–20 % bílkovin a dle druhu až 50 % tuku. Ze sacharidů obsahuje převážně glykogen, ale v nevýznamném množství.
Živočišné produkty, mezi které řadíme maso jatečných zvířat, drůbeže, vejce, zvěřinu, ryby, med a mléko, tvoří důležitou a z hlediska nutriční hodnoty jen těžko nahraditelnou složku ve výživě člověka.
Důležitou součástí sortimentu masa v potravinářském obchodě je drůbež, její části nebo drůbeží výrobky. Z nutričního hlediska je drůbeží maso fyziologicky hodnotné, protože lidskému organizmu dodává nejen všechny potřebné složky, ale je i nezbytnou součástí moderní a racionální stravy. Vzhledem k nízkému obsahu tuku má velký význam především z hlediska zdravé výživy. Má dobré chuťové vlastnosti a lze je připravovat nejrůznějšími způsoby, tzn. vařit, dusit, péci i smažit. Drůbeží masová tkáň je jemná, křehká a lehce stravitelná a lze ji dobře kombinovat s dalšími potravinami.
Ryby mořské a sladkovodní představují ve světovém měřítku velmi významný zdroj živočišných produktů pro lidskou výživu. Jakost ryb, rybího masa a ostatních vodních živočichů je možno posuzovat z několika hledisek. Mnohé jakostní aspekty lze vyjádřit objektivně a některé z nich nabyly formy jakostních kritérií, platných v konkrétních státech.