Mýty ve výživě
Mýtus – Řepkový olej je vhodný jen na „bionaftu“
Řepkový olej je z hlediska výživového velmi kvalitní – má nízký obsah nasycených mastných kyselin a z běžných rostlinných olejů nejvyšší obsah kyseliny linolenové, která patří k nenasyceným mastným kyselinám řady omega 3 a velmi nízký obsah kyseliny linolové (omega 6), které přijímáme dostatečné množství. Má poměrně dobrou tepelnou stabilitu, a proto lze používat i ke smažení. Z olejů běžně dostupných v naší tržní síti je z hlediska výživového i tepelné stability nejkvalitnější.
Glutamát sodný je v současnosti často diskutovaným tématem nejen v oblasti potravinářské. Údaje o jeho škodlivosti na zdraví člověka jsou mohutně podporovány výrobci potravin, kteří si na této "skutečnosti" zakládají reklamu. Ta působí na spotřebitele ze všech stran, trend výrobků s označením "bez přidaného glutamátu sodného" roste a běžný spotřebitel tak nabývá dojmu, že při koupi podobných výrobků dělá něco pro své zdraví.
Téma diet a redukce hmotnosti je plné polopravd a mýtů, kterým stále mnozí věří a řídí se jimi, čímž si lze hubnutí přinejmenším zkomplikovat nebo dokonce si ohrozit zdraví. Zde uvedeme na pravou míru ty nejrozšířenější.
Mýtus první: Tavené sýry jsou odkladištěm zbytků a závadných sýrů
Surovinou pro tavené sýry jsou dnes skutečně naprosto kvalitní přírodní sýry s odpovídajícím prozráním. Výrobci tavených sýrů si pečlivě hlídají, zda je na tavírny dodávána s ohledem na bezpečnost a zdravotní nezávadnost pouze kvalitní sýrová surovina, a nepřipouští v žádném případě jakkoliv závadné, např. plesnivé sýry.
Mýtus o antibiotikách v jogurtech mohutně podporuje reklama. Mléko prý pochází z krav, které jsou nadopována jak hormony podávanými na podporu vyšší produkce mléka, tak antibiotiky na potlačení vedlejšího účinku těchto hormonů. A právě ty jsou pak obsaženy i v jogurtu.