orechy na ruceAlergie je přehnaná, nepřiměřená, reakce imunitního systému člověka vůči látkám, které se zcela běžně vyskytují ve vnějším okolí. Uvádí se, že potravinová alergie postihuje 2 až 4 % celosvětové dospělé populace. U malých dětí se udává výskyt potravinové alergie o něco vyšší, a to až 8 %.

Jako důvod vyššího výskytu potravinových alergií u dětí se udává křehkost a zranitelnost ještě nezralé střevní imunity malých dětí a schopnost potravinových alergií s narůstajícím věkem dítěte takzvaně „vyhasínat“, nejčastěji po druhém roce věku dítěte. To znamená, že děti do tří let věku z potravinové alergie „vyrostou“.

 

Jak se potravinová alergie projevuje?

Symptomy, příznaky, potravinové alergie se mohou velmi lišit, a to od velmi mírných nepříjemných projevů až po život ohrožující reakci (anafylaxi). Příznaky potravinové alergie se mohou projevit v trávicím traktu – bolestmi břicha, nevolností, zvracením, průjmem, křečemi v břiše či otoky a svěděním v okolí úst; v dýchacím systému se mohou projevit svěděním a otoky sliznice nosu, hrtanu či hltanu nebo i postižením dolních cest dýchacích – to je kašlem, dušností nebo dokonce i projevy astmatického záchvatu; na kůži se příznaky potravinové alergie mohou projevit svěděním, zarudnutím, otoky či kopřivkou.

Vzácně může dojít i k celkové reakci organizmu – tzv. anafylaktické reakci. Při anafylaxi se mohou objevit bolesti na hrudi, změny v srdečním tepu, pokles krevního tlaku, který se může projevit až mdlobami či dokonce ztrátou vědomí. Ve svém důsledku tato reakce může vést až k celkovému selhání oběhové soustavy a následné smrti.

Alergické reakce se obecně projevují po několika minutách, do hodiny po požití dané potraviny. Setkat se však můžeme i s oddálenou reakcí po několika dnech. Příznaky alergické reakce pak mohou trvat v období několika dnů až týdnů. Typ příznaků či jejich závažnost se může lišit v závislosti na množství snědené potraviny či míře citlivosti alergického jedince. Někdy může alergickou reakci vyvolat i velmi malé, stopové množství alergenu. Projevy potravinové alergie jsou tedy velmi rozmanité. Mnohdy se zpočátku ani nemyslí na to, že by je mohla způsobovat právě potravinová alergie, což následně stěžuje její diagnostiku.

Co je atopie?

V souvislosti s citlivostí alergického jedince a výskytem alergií se můžeme setkat s výrazem atopie. Atopie je definována jako vrozený, genetický a tedy dědičný sklon k alergickým reakcím. Za atopická onemocnění jsou v současnosti považovány alergická sezonní rýma (pollinóza), průduškové astma a atopická dermatitida (zánět kůže). Jako atopici jsou označováni lidé, kteří mají vrozený sklon k alergiím různého druhu. To, že mají sklon k alergickým reakcím vrozený, však ještě automaticky neznamená, že se u atopiků nějaká alergie během života projeví.

Autor: eg

Zdroje:

www.eatwell.gov.uk

www.eufic.org

WHO, INFOSAN Information Note No.3/2006-Food Allergies

Fuchs, Martin MUDr., practicus 6/2008, http://web.practicus.eu/sites/cz/Documents/Practicus-2008-06/30-potravinova-alergie.pdf

Nevoral, Jiří a kolektiv, Výživa v dětském věku, 1. vydání, Praha, nakladatelství H&H, 2003