Potravinové alergie a intolerance
Jsou mezi námi lidé, kteří mají problémy s potravinovými alergiemi. Jedinou účinnou léčbou je vynechání alergenu ze stravy. U některých typů potravinových alergií, jako na například alergie na mléčnou bílkovinu, je omezení ve stravě přísné a je nutné vyloučení celé skupiny potravin, která ji obsahuje. U jiných alergenů, ojediněle se vyskytujících v naší stravě, nevzniká pro člověka po vyloučení velké omezení. Problém s dostatečným energetickým přívodem a správnou skladbou jídelníčku však vzniká i u lidí s nutností omezení výběru potravin pro alergen vyskytující se ve stravě často, přestože pouze ve stopovém množství, u lidí s mnohočetnými alergiemi nebo kombinaci omezení alergenu ve stravě s jinou dietní léčbou.
Vzhledem k tomu, že alergie je nepřiměřenou reakcí imunitního systému na látky, které se běžně vyskytují v okolí a které jsou jinak neškodné, může být teoreticky potravinová alergie vyvolána jakoukoli potravinou. Většinu alergických reakcí na potraviny však způsobuje velmi úzká skupina potravin. Tuto skupinu potravin můžeme více rozčlenit podle geografických a klimatických podmínek, a dále i podle souvisejících historicko-kulturních stravovacích zvyklostí.
Alergie je přehnaná, nepřiměřená, reakce imunitního systému člověka vůči látkám, které se zcela běžně vyskytují ve vnějším okolí. Uvádí se, že potravinová alergie postihuje 2 až 4 % celosvětové dospělé populace. U malých dětí se udává výskyt potravinové alergie o něco vyšší, a to až 8 %.
Potravinová alergie a potravinová nesnášenlivost jsou v poslední době velmi diskutovanými tématy, lze říci až módními. V obou případech se jedná o nežádoucí reakce na potraviny a oba dva odborné názvy jsou hojně užívány, a to jak odbornou, tak i laickou veřejností. Bohužel ne vždy zcela správně. Dokonce až jeden ze tří lidí udává, že je alergická či alergický na nějakou potravinu.