Zdraví je ovlivňováno, či dokonce podmiňováno celou škálou zevních a vnitřních faktorů, které působí samostatně nebo společně, vzájemně se posilují či oslabují nebo ruší. Společně tak utvářejí zdravotní stav, pocit pohody a spokojenosti každého jednotlivce a určují délku a kvalitu jeho života. Říkáme jim determinanty zdraví. Existují jich samozřejmě tisíce, mnohé z nich ovlivňují naše zdraví výrazněji, některé mají pouze zanedbatelný vliv a účinek.
K těm, které nemůžeme ovlivnit, patří zejména pohlaví, věk a vrozené předpoklady, tj. rodinná zátěž. Je ovšem třeba s nimi počítat a podle nich upravit způsob života nebo směřovat zdravotní péči. Např. lidé s vrozenými riziky by měli být častěji a cíleněji preventivně vyšetřováni nebo chráněni před větší zátěží a konkrétními riziky, které by mohly vést ke vzniku onemocnění, ke kterému jsou disponováni. I způsob života se zásadně musí měnit a přizpůsobovat jednotlivým životním etapám.
Zdravotní péče a její úroveň sice zdánlivě ovlivňuje zdraví jen do určité, a ne vždy velké míry, ale je v celém systému determinant poměrně významná. Je dokázáno, že v průměru zdravotní péče ovlivňuje zdraví ve srovnání s dalšími vlivy jen z 15 – 20 %.
Životní prostředí a životní podmínky zahrnují celý soubor faktorů, které působí na zdraví ve svém komplexu trvale. Mezi nejdůležitější životní podmínky, které mohou pozitivně, ale i negativně ovlivňovat naše zdraví patří úroveň bydlení a pracoviště, úroveň zásobování nezávadnou pitnou vodou, čistota ovzduší, hluk, radiační, elektromagnetické i sluneční záření. Značný význam mají i podmínky pro naplnění volného času, nabídka a dostupnost zboží, služeb a dopravy. Zcela zásadní roli můžou hrát socioekonomické podmínky.
Životní prostředí a podmínky jsou také důležitým předpokladem pro způsob a styl života, který je nejdůležitější a nejvýznamnější ze všech oblastí, které ovlivňují naše zdraví. Jedná se především o výživové zvyklosti, úroveň pohybové aktivity, škodlivé návyky a závislosti, prožívání a zvládání stresu, osobní hygienu, sexuální a spotřební chování.
Na základě výsledků mnoha epidemiologických a experimentálních studií stanovili odborníci žebříček faktorů životního prostředí, životních podmínek a způsobu života, které se nejčastěji vyskytují mezi příčinami úmrtí, a které jsou největšími riziky pro naše zdraví. Podle významu, kterým se na vzniku nejčastějších a nejzávažnějších nemocí a úmrtí podílejí, to jsou: nezdravá výživa (nezdravé stravování se), kouření, nadváha, nedostatek pohybu, nezaměstnanost, dopravní úrazy, pracovní rizika, závislost na drogách, opakující se a trvalé stresy, mikroorganizmy způsobující infekce, nadměrná konzumace alkoholu a znečištěné životní prostředí.
Autor: sw