Chronická neinfekční onemocnění
Zdraví je ovlivňováno, či dokonce podmiňováno celou škálou zevních a vnitřních faktorů, které působí samostatně nebo společně, vzájemně se posilují či oslabují nebo ruší. Společně tak utvářejí zdravotní stav, pocit pohody a spokojenosti každého jednotlivce a určují délku a kvalitu jeho života. Říkáme jim determinanty zdraví. Existují jich samozřejmě tisíce, mnohé z nich ovlivňují naše zdraví výrazněji, některé mají pouze zanedbatelný vliv a účinek.
Neexistuje žádné onemocnění, na které by životní styl neměl alespoň malý vliv. I banální virová nachlazení se jinak projeví u člověka, který je otužilý a zajímá se o dostatečný přísun vitaminů, a jinak u kuřáka, který navíc o zdravou stravu nezavadí. I vrozené vývojové vady mohou být minimálně pár procenty ovlivněny životním stylem matky v těhotenství.
Onemocnění srdce a cév stojí dlouhodobě na prvním místě jako hlavní příčina úmrtí. Mohlo by se tedy zdát, že s touto skutečností nelze nic dělat, že asi bude problém tento fakt ovlivnit. Opak je pravdou. Právě u nemocí srdce a cév jsou dobře prozkoumány faktory, které mají na poškození orgánů vliv a navíc se dají právě tyto faktory docela dobře ovlivňovat. Představme si srdce jako pumpu a cévy jako soustavu hadic.
Hlavní příčinou úmrtí u nás, v Evropě i v mnohých dalších státech jsou v současné době onemocnění srdce a cév, tzv. kardiovaskulární onemocnění a z nich zejména ateroskleróza. Ta postihuje cévy, nejčastěji srdeční a mozkové. Je pro ni charakteristické ukládání tukových částic do cévních stěn. Tento proces může, většinou po dlouhých letech, vyústit v celkovou cévní neprůchodnost s nebezpečím vzniku zejména ischemické choroby srdeční, srdečního infarktu a cévní mozkové příhody.
Ani jeden z uvedených názvů tohoto mnohdy velmi závažného onemocnění, nic neříká o jeho pravé podstatě. Může se i zdát, že se může jednat i o vzácnou, nepříliš rozšířenou nemoc. Opak je však pravdou. Tento syndrom se vyskytuje v České republice asi u 25 – 30 % populace, jeho výskyt stále narůstá, a to dokonce i v zemích třetího světa.
Diabetes mellitus neboli úplavice cukrová (cukrovka) je metabolické onemocnění charakterizované zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémií). Vzniká buď v důsledku nedostatku inzulinu, pak hovoříme o diabetes mellitus (DM) 1. typu, nebo v důsledku nedostatečné citlivosti tkání na inzulin – DM 2. typu.
Jedním z rizikových faktorů ve stravě, které přispívají ke zvýšenému procentu kardiovaskulárních chorob a rakoviny, je nedostatek antioxidantů – karotenoidů, vitaminu C a E a biologicky aktivních ochranných látek obsažených zejména v zelenině a ovoci (fytosteroly, lignany, flavonoidy, glukosinoláty, fenoly, terpeny, sulfidy, aliciny aj.).
Nejdůležitějšími a dosud nejlépe prozkoumanými antioxidačními látkami jsou vitaminy E a C a karotenoidy (stavební látky vitaminu A), z nichž nejdůležitější je ß-karoten. Antioxidační ochrana lidského organizmu se sestává z velkého, vzájemně propojeného systému, ve kterém hrají důležitou roli nejrůznější složky potravy.