ENejdůležitějšími a dosud nejlépe prozkoumanými antioxidačními látkami jsou vitaminy E a C a karotenoidy (stavební látky vitaminu A), z nichž nejdůležitější je ß-karoten. Antioxidační ochrana lidského organizmu se sestává z velkého, vzájemně propojeného systému, ve kterém hrají důležitou roli nejrůznější složky potravy.

Vitamin E je již dlouho znám jako přirozená antioxidační látka. Potravinářský průmysl toho využívá k ochraně tuků a olejů proti žluknutí. Vitamin E se nachází převážně v buněčných membránách, kde může své ochranné vlastnosti plně využít. Nejlepším zdrojem vitaminu E jsou rostlinné oleje, semena, klíčky kde chrání více nenasycené mastné kyseliny před oxidací. Čím vyšší obsah těchto kyselin, tím vyšší musí být tedy obsah vitaminu E v oleji.

Potřeba vitaminu E je zvýšena např. u kuřáků, při nadměrné konzumaci alkoholických nápojů nebo po těžkých operacích.

Vitamin C je v přírodě velmi rozšířen. Nejdůležitějšími zdroji jsou zelenina, ovoce a brambory. Vitamin C je však velmi citlivý na vlivy prostředí, především na teplotu a kyslík. Aby se zabránilo jeho ztrátám, je nutno dbát na správné skladování a tepelnou úpravu potravin. Zvýšenou potřebu vitaminu C mají kuřáci, těhotné a kojící ženy, ale i starší osoby.

β-karoten patří do skupiny karotenoidů, z nich řada může být v organizmu přeměněna na vitamin A. Antioxidační charakter má však pouze ß-karoten. V tomto smyslu hraje ß-karoten důležitou roli nejen v látkové výměně, ale i v ochraně kůže proti ultrafialovému záření.


Autor: lr