Onemocnění srdce a cév stojí dlouhodobě na prvním místě jako hlavní příčina úmrtí. Mohlo by se tedy zdát, že s touto skutečností nelze nic dělat, že asi bude problém tento fakt ovlivnit. Opak je pravdou. Právě u nemocí srdce a cév jsou dobře prozkoumány faktory, které mají na poškození orgánů vliv a navíc se dají právě tyto faktory docela dobře ovlivňovat. Představme si srdce jako pumpu a cévy jako soustavu hadic.
Této situaci ale můžeme předejít. Vrátíme se k našim cévám (k hadicím). Stačí, když se o ně budeme starat tak, aby v jejich stěnách nedocházelo k drobným poruchám a aby se nám v nich raději nic neusazovalo. Pokud začneme tím, že přestaneme kouřit, omezíme na minimum vznik drobných poruch. Dále by bylo vhodné upravit jídelníček, aby se v něm vyskytovalo co nejméně látek, které mají tendenci se v cévách usazovat.
Mezi tyto látky patří především cholesterol. Ne nadarmo se mu říká tichý zabiják. Cholesterol, který je za normálních okolností přirozenou součástí různých tělních tkání, má nepříjemnou vlastnost, pokud se jeho množství v krvi zvýší. V tuto chvíli se začne usazovat do cévní stěny ve formě aterosklerotických plátů, která následně tuhne a jak již bylo řečeno, zužuje se průsvit.
Co tedy dělat, pokud se chceme vyhnout nadměrnému množství cholesterolu v krvi? Nejjednodušším způsobem je hlídat příjem tuků ve stravě. Potraviny, které obsahují nadměrné množství cholesterolu a následně zvyšují jeho hladinu v krvi, jsou v podstatě živočišné potraviny, které obsahují vyšší množství tuku. Mezi lidmi tolik oblíbené prorostlé maso, škvarky, paštiky, uzeniny, smetanové polévky a omáčky, smažené pokrmy apod.
Naopak jsou známy potraviny, které jsou schopny hladinu cholesterolu snižovat Jsou to takové, které obsahují dostatečné množství vlákniny, například celozrnné pečivo, ovoce a zelenina.
Autor: iz