usmev zkazene zuby 2Neexistuje žádné onemocnění, na které by životní styl neměl alespoň malý vliv. I banální virová nachlazení se jinak projeví u člověka, který je otužilý a zajímá se o dostatečný přísun vitaminů, a jinak u kuřáka, který navíc o zdravou stravu nezavadí. I vrozené vývojové vady mohou být minimálně pár procenty ovlivněny životním stylem matky v těhotenství.

Uveďme si tedy některé příklady základních nemocí souvisejících s výživou. 

Nádorová onemocnění
Na první místo bychom zařadili nádorová onemocnění. Do povědomí lidí se dostala fakta, že ke vzniku nádorů tlustého střeva a konečníku může přispívat tučná strava s vysokým podílem masa a ochranně může působit strava bohatá na vlákninu plná ovoce a zeleniny.

Tato zkušenost neplatí pouze pro onemocnění trávicího traktu, ale i pro ostatní typy nádorů. Přestože se může zdát, že například rakovina prsu a gynekologické nádory nemohou souviset s tím, co jíme, bylo prokázáno, že s vyšším výskytem těchto typů nádorů se setkáváme u žen obézních.

Souvislost je zřejmá, i tady platí vyšší pravděpodobnost výskytu nádoru u žen, které ve stravě dávají přednost tučnému, energeticky vydatnému jídlu a zapomínají na dostatečný přísun přirozených vitaminů.

Samotný přísun vitaminů má obrovský význam v prevenci všech nádorových onemocnění. Na počátku zhoubného bujení vznikají drobné poruchy v buňkách a uvolňují se tzv. volné radikály. Právě látky jako vitaminy C a E, karotenoidy, flavonoidy jsou schopny tyto volné radikály vychytávat a bránit dalšímu šíření.

Osteoporóza
Onemocnění, které má zcela jasnou souvislost s výživou, je osteoporóza. Roli v tom, jak máme pevné kosti, hraje především vápník. Už od dětství slýcháme, že musíme pít dostatek mléka nebo jíst dostatek mléčných výrobků, abychom měli pevné kosti a zuby. Pravda je, že na přísun vápníku bychom měli dbát opravdu již od dětství s vědomím, že jeho zabudovávání trvá přibližně do věku 30 let.

Neznamená to, že potom na další přísun mléčných výroků zapomeneme. Pokud bychom potom tělu vápník nedodávali, používalo by tělo ten vápník, který již byl zabudovaný, což by vedlo k „odvápňování“ kostí. Takže na mléčné výrobky nezapomínáme ani ve vyšším věku.

Připomenout bychom měli i na další faktory, které negativně ovlivňují osteoporózu, a to alkohol, káva a hlavně pohybová inaktivita, bez které nedochází k tomu správnému zabudování minerálních látek do kostí.

Hypothyreóza, nedostatečná činnost štítné žlázy
Další přímou souvislost můžeme nalézt mezi množstvím přijatého jódu a činností štítné žlázy. Jód je součástí hormonů štítné žlázy a pokud ho štítná žláza nemá k dispozici, nemůže vytvořit potřebné množství hormonů. Nedostatek hormonů se potom projeví únavou, slabostí, zimomřivostí, tloustnutím a v některých případech zvětšením štítné žlázy (strumou).

Abychom zabránili nedostatku jódu, měli bychom do našeho jídelníčku zařadit ryby, a to nejlépe mořské, stejně jako ostatní mořské plody. Jód se vyskytuje také v ovoci a zelenině. Jeho množství ale závisí na tom, jak byla na jód bohatá půda, kde ovoce a zelenina rostly. Dalším zdrojem jódu je kuchyňská sůl.

Hypertenze – vysoký krevní tlak
Vliv na hypertenzi má opět celková výživa. Vyšší tlak bývá naměřen u osob s vyšší hmotností a naopak, pokud se podaří hypertonikovi zhubnout, tlak se přirozeným způsobem sníží. Podle studií dochází při ztrátě 2 – 3 kg ke snížení krevního tlaku o 7 mm/Hg.

Pokud máte problémy s vysokým tlakem, měli byste také hlídat množství soli ve stravě. Sůl „táhne“ vodu, a pokud příjem soli převyšuje normu, zadržuje se zároveň se solí voda v těle, vzrůstá objem krve v krevním řečišti a tím samozřejmě i krevní tlak. Doporučené množství soli na den by nemělo přesáhnout 5 g.

Diabetes mellitus – cukrovka
Snad nejznámější onemocnění, které se objevuje u lidí, zejména obézních. Neplatí zde však pravidlo, že to musí být vždy nadměrný přísun cukru, který onemocnění způsobuje. Může se jednat stejně tak o jakoukoli nadměrně energeticky bohatou stravu, která způsobuje obezitu. Buňky obézního jedince neumí správným způsobem využívat inzulin a krvi zůstává vyšší hladina cukru – vzniká cukrovka.

Zubní kaz
Ve výčtu těch hlavních nemocí nesmíme zapomenout ani na zubní kaz, o jehož vzniku následkem sladkostí celkem není pochyb. Přitom by stačilo tak málo, vyčistit si zuby po sladkém jídle, a problému bychom mohli snadno předejít.

Problémům a nemocem lze předcházet, ale to záleží na každém z nás.

 Autor: iz