kluk na on line bruslich Tělesná zdatnost v dětství a dospívání je dobrý indikátor aktuálního a budoucího zdraví jednotlivců. Výzkumní pracovníci soustředění v projektu Helena vypracovali návrh protokolů, které mohou pomoci identifikovat mladé jedince, kteří potřebují zlepšit svoji kondici. Tyto protokoly zohledňují věk a pohlaví mládeže a uvádějí normované hodnoty pro fyzickou zdatnost evropské mládeže.

Co je to fyzická zdatnost?
Fyzická zdatnost není jediný znak, ale kombinace aerobní kapacity, síly, rychlosti, hbitosti, koordinace a přizpůsobitelnosti, které společně určují schopnost jedince vykonávat fyzické činnosti, včetně aktivit spojovaných s každodenním životem. Z praktického hlediska umožňuje dobrá fyzická zdatnost aktivně pracovat, snížit nebezpečí zranění, aktivně řešit nepředvídané okolnosti, dále pak zúčastnit se odpočinkových aktivit jako je sport a různé oddechové činnosti. Fyzická zdatnost je rovněž považována za významný ukazatel zdravotního stavu. Nedávné výsledky studie HELENA jasně prokázaly, že to je rovněž záležitost evropské mládeže.

Standarty HELENA pro fyzickou zdatnost
Částí studie HELENA jsou údaje týkající se svalové zdatnosti, rychlosti a pružnosti přibližně 3500 mladých osob ve věku 12 až 19 let. Tato data řešitelé projektu shromáždili v různých evropských městech s použitím devíti běžných, dobře standardizovaných testů pro fyzickou zdatnost, vhodných pro srovnávání evropské mládeže v kategoriích podle věku a pohlaví. Tyto normativní hodnoty byly zpracovány tak, aby každý jedinec mohl být hodnocen stupnicí 1-10. Získané hodnoty mohou být prakticky využívány ve školách, mimo jiné i pro motivaci jednotlivců ke zlepšení zdatnosti tak, aby postoupili výše na stupnici.

Tělesná zdatnost a zdravotní ukazatelé
Údaje získané od více než 1000 účastníků v rámci studie HELENA byl dále analyzovány pro lepší porozumění závislosti mezi rizikovými faktory pro kardiovaskulární choroby a fyzickou zdatností. Kritéria pro tělesnou tlouštku – Body Mass Index (BMI), síla kožního záhybu a obvod pasu u mládeže obou pohlaví byla významně nižší u osob s vysokou aerobní zdatností. Podobně rizikové faktory pro kardiovaskulární choroby, jako je hladina cholesterolu, triglyceridů, homocysteinu a insulinu, byly optimální u jedinců s vysokou aerobní zdatností.

Nejen dobré pro srdce
Nedávné publikace uvádějí, že aerobní zdatnost není dobrá pouze pro srdce, ale má i pozitivní vliv na deprese, úzkostlivost, náladu a zdá se být spojován i s vyššími výkony ve škole. Svalová zdatnost, rychlost a obratnost má pozitivní vliv na skeletární zdraví, jako je zvýšení kostní hustoty. Nejúčinnější a nejzdravější je důkladná tělesná aktivita, která je charakterizována zvýšenou srdeční činností a hlubokým dýcháním.

Dobré zprávy
Povzbudivá je skutečnost, že skoro u dvou třetin evropské mládeže (60%) byla zjištěna taková úroveň aerobické aktivity, která je spojena s nízkým rizikem srdečních nemocí. Tato část osob musí být podporována v pokračování v tomto zdravém stylu. Naproti tomu u 40 % evropské mládeže existuje zvýšené nebezpečí budoucího výskytu srdečních chorob a tato část mládeže musí zlepšit svoji tělesnou zdatnost aby si zachovala zdraví i v budoucnosti.

Budoucnost
Údaje získané ze studie HELENA zdůrazňují potřebu vývoje a zavádění strategií na podporu tělesné zdatnosti, zvláště u mládeže s nízkou aerobní zdatností. Vývoj normativních hodnot pro tělesnou zdatnost je důležitým mezníkem, který jejich správnou interpretací umožňuje hodnocení evropské mládeže a vývoj programů pro zlepšení tělesné zdatnosti.

 
Literatura:
Ortega FB, Ruiz JR Castillo MJ, Sjöström M (2008). Physical fitness in childhood and adolescence a powerful marker of health. International Journal of Obesity 32(1):1-11.
Ruiz JR, Castro-Pinero J, Artero EG, Ortega FB, Sjöström M, Suni J, Castillo MJ (2009). Predictive validity of health-related fitness in youth: A systematic review. British Journal of Sports Medicine. Published online doi:10.1136/bjsm.065499
HELENA – Healthy Lifestyle in Europe by Nutrition in Adolescence. Details of the EU funded programme available at http://www.helenastudy.com/
The HELENA study. Traditional and novel cardiovascular risk factors in European Adolescents: Role of cardiorespiratory fitness. Personal communication
Ortega FB et al (2009). Physical fitness levels among European adolescents: The HELENA Study. British Journal of Sports Medicine. Published online doi:10.1136/bjsm.062679
Ruiz JR, Ortega FB, Gutierrez A, Sjöström M, Castillo MJ (2006). Health-related physical fitness assessment in childhood and adolescence; A European approach based on the AVENA, EYHS and HELENA studies. Journal of Public Health 14:269-277.


Zdroj: „The European Food Information Council (EUFIC)”