Každý jedinec už od svého narození vyžaduje a potřebuje denně dodávat svému organizmu živiny a další látky, které jsou pro lidské tělo důležité a nezbytné. Lidé jsou neustále konfrontováni s potravinami, pokrmy, recepty, osvětou v oblastech výživy, trendů, pitného režimu. V neposlední řadě tzv. zdravého stravování, a o to jde především – o zdraví v pravém slova smyslu.
Doplňky stravy (doplňky výživy, výživové doplňky) je nutné chápat, bez ohledu na masivní nátlaky potravinářských i farmaceutických společností, jako doplnění běžné stravy. Jedná se skutečně, dle platné legislativy, o jednu kategorii potravin, i když svým vzhledem (kapsle, tobolky, pastilky, kapky), obalem, místem prodeje a prezentací mohou mást a spíše připomínat léčiva.
Posláním doplňků stravy je již z názvu vyplývající doplnění stravy, tedy doplnění lidskému organizmu živinami a dalšími látkami s výživovým účinkem, které tělo více či méně potřebuje a nedokáže je přijmout běžným stravováním, formou pokrmů – běžných potravin.
Vzhledem k tomu, že se v případě doplňků stravy jedná o speciální kategorii potravin, existují i speciální legislativní požadavky na jejich složení a označování. Na úrovni České republiky upravuje požadavky na doplňky stravy mj. vyhláška č. 225/2008 Sb., v platném znění, která upravuje podmínky označování, způsob použití a obsah některých složek.
Původně se předpokládala potřeba primárně doplňovat vitaminy a minerální látky. Až s rozšiřujícím se portfoliem produktů se do složení doplňků stravy dostaly látky jiné, jako např. aminokyseliny, mastné kyseliny, koenzym Q 10, lecitin, kolagen, probiotické kmeny bakterií apod., a v současné době nejrozšířenější skupina – rostliny a jejich extrakty a mnoho dalších.
Z velkého množství možných účinných složek doplňků stravy je přímo regulována pouze oblast vitaminů a minerálních látek. Stejně tak pouze vitaminy a minerální látky mají stanoveny doporučené denní dávky, které jsou uvedeny taktéž ve vyhlášce č. 225/2008 Sb., v platném znění. Povolené vitaminy, minerální látky a jejich chemické formy jsou uvedeny v nařízení Komise (ES) č. 1170/2009.
Vzhledem k tomu, že doplňky stravy ze své definice musí být tzv. koncentrovanými zdroji živin a jiných látek, ale na druhou stranu musí být zařaditelné mezi potraviny, nikoli léčiva (ta mají poslání „léčit“, ne doplňovat stravu, a taktéž mají jiné požadavky na složení atd.), leží na bedrech spotřebitele nelehký úkol.
V České republice je zavedena legislativní povinnost pro provozovatele uvádějící doplňky stravy na trh, a to povinnost oznamovací. V praxi to znamená, že každý výrobek je před svým uvedením do oběhu nahlášen Ministerstvu zdravotnictví, které vede databázi oznámených výrobků. Provozovatel, tzn. výrobce či distributor, uvádějící doplněk stravy na trh, je odpovědný za bezpečnost, nezávadnost a vhodnost výrobku k použití v deklarovaném složení a doporu??eném dávkování. Stejně je i odpovědný za deklarovaný účinek a správnost značení. V tomto ohledu se povinnosti subjektu uvádějícího „potravinu“ na trh mnoho neliší od povinností „běžného potravináře“.
Doplňky stravy mohou být tedy takovými pomocníčky v případě nedostatku některé látky v těle, avšak mají i funkce relaxační, zkrášlující, pocitové a mnoho dalších. Konzumace běžných potravin je pro zdravou populaci automatická, avšak výběr potraviny, její vzhled, složení, přínos organizmu, její případná kulinářská úprava a v neposlední řadě cena již stojí za zamyšlení.
Je na každém jedinci, aby zhodnotil svůj zdravotní stav, styl stravování a zvyklosti v rámci denního režimu, fyzickou a psychickou výkonnost, aktuální osobní pocity a potřeby, které vedou k rozhodnutí, jakým způsobem a s jakou mírou ochoty budete naplňovat svůj jídelníček.
Doplňky stravy jsou jednou cestou z mnoha možných, nikoli však jedinou, k doplnění potřebných látek. Ne nadarmo je povinné uvádět na obalech doplňků stravy upozornění: „Není náhradou pestré stravy.“
Zdroje:
zákon č. 110/1997 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích; vyhláška č. 225/2008 Sb;, vyhláška č. 113/2005 Sb; nařízení (ES) č.1170/2009 Sb.; nařízení (ES) č. 1924/2006 Sb
Autor: ss