???Při běžném stravování zdravého člověka se vesměs uplatňují běžné potraviny jako pečivo, mléčné výrobky, ovoce a zelenina, brambory, rýže, maso a mnohé další. V některých případech však nemusí být částečně nebo celkově běžná strava tou nejlepší cestou, nebo dokonce až cestou nemožnou.

Mluvíme-li tedy o potravinách určených pro zvláštní výživu, jsou to právě potraviny a výrobky, které jsou určeny pro nějaký zvláštní fyziologický stav, kdy je potřeba dodávat tělu záměrně určité látky, jsou to ale i potraviny určené pro osoby s narušeným trávicím procesem či látkovou přeměnou. V neposlední řadě sem patří i výživa pro kojence a malé děti a výživa určená sportovcům.

 

Rozlišujeme několik kategorií potravin pro zvláštní výživu.

 

Jsou to: potraviny pro počáteční a pokračovací kojeneckou výživu a výživu malých dětí, obilnou a jinou než obilnou výživu pro kojence a malé děti, potraviny nízkoenergetické pro snižování tělesné hmotnosti, potraviny pro zvláštní lékařské účely, potraviny bez fenylalaninu, potraviny bezlepkové, potraviny určené pro osoby s poruchami metabolismu sacharidů – diabetiky, potraviny s nízkým či žádným obsahem laktózy, potraviny s nízkým obsahem bílkovin a potraviny určené pro sportovce.

Některé jmenované kategorie jsou známé z obchodů, jiné se v rámci běžného prodeje ani neuvádí (výrobky pro zvláštní lékařské účely). V každém případě všechny skupiny mají něco společného, i když jinak se mohou dosti lišit, a to speciální požadavky na složení, označování, a nutnou registraci před jejich uvedením na trh.

Pokud jsou výrobky zvláštní výživy správně značeny, potenciální konzument či spotřebitel je od běžných potravin velmi jednoduše rozezná. Na obalu speciální potraviny musí být, mimo obecných povinných údajů, jednoznačně uvedena informace o zvláštnostech kvalitativního a kvantitativního složení s uvedením kategorie potraviny, viz výše jmenované. Povinně se také mus?? uvádět výživové označení (energie, cukry, tuky, bílkoviny, vláknina, sodík), původ bílkovin a způsob přípravy. Dále způsob přípravy, a to proto, že se mnohdy nejedná o výrobky ve stavu vhodném ke konzumaci přímo, ale je nutné zahřátí, smíchání s vodou či jinak vhodnou tekutinou v určitém poměru, nebo jsou ve formě s nutným dodržováním doporučeného dávkování. Požadavky na potraviny určené pro zvláštní výživu upravuje mj. vyhláška č. 54/2004 Sb., v platném znění.

 

Vzhledem k velké pozornosti a důležitosti stravování kojenců (kojenec je dítě do 12 měsíců) a malých dětí (děti do 3 let) jsou i požadavky na potraviny pro zvláštní výživu určené této kategorii populace velmi přísné a jednoznačné. Je stanoveno povinné základní složení i alternativní použití některých látek jako jsou vitaminy a minerální látky.

 

Samozřejmě je vždy upřednostňováno přirozené kojení jako nejlepší zdroj výživy kojenců a malých dětí, nicméně není vždy možné kojení dostatečně zabezpečit ať už z jakéhokoli důvodu. Stejně jako požadavky na kojeneckou výživu jsou stanoveny i speciální požadavky na pokračovací výživu, tzv. příkrmy.

 

Další skupinou jsou potraviny určené pro nízkoenergetickou výživu ke snižování tělesné hmotnosti, kdy se může jednat o náhradu jednoho jídla nebo náhradu celodenní stravy. Tak jako u každé speciální výživy jde o složení produktu při zachování zdraví a s dosažením stanoveného cíle, tedy snížení tělesné hmotnosti zdravým způsobem.

Dietní potraviny pro zvláštní lékařské účely jsou velmi specifickou skupinou speciálních potravin, neboť musí být podávány pod lékařským dohledem. Tyto potraviny jsou primárně určeny pro výživu pacientů, tedy nikoli spotřebitelů obecně, ale nemocných lidí. Jedná se o nutričně kompletní nebo nekompletní potraviny pro osoby s trávicími obtížemi.

Velmi rozšířenou a známou skupinou jsou potraviny bezlepkové, tedy pro osoby s vrozenou intolerancí na bílkovinnou frakci pšenice, ječmene, žita a ovsa.

Od zvláštní kategorie potravin určených pro diabetiky se v poslední době značně odstupuje, neboť i diabetik – osoba s poruchou metabolizmu sacharidů – je částečně potřebuje a není tedy možné tuto skupinu jednoduše paušalizovat bez vyšetření odborníka, lékaře diabetologa.

Podobně se odstupuje od skupiny potravin s nízkým obsahem bílkovin, které jsou určeny pro osoby s poruchami přeměny látkové, alergiemi, intolerancemi a narušenými funkcemi orgánů.

Další velmi dobře známou podkategorií jsou potraviny s nízkým obsahem laktózy nebo bezlaktózové. Tyto potraviny jsou v dnešní době čím dál více vyhledávány, právě z důvodu neustálého nárůstu počtu osob s objevenou nebo získanou poruchou látkové přeměny, alergií či intolerance právě vůči laktóze – mléčnému cukru.

Jednou z nejrozsáhlejších kategorií potravin zvláštní výživy jsou potraviny určené pro sportovce a osoby se zvýšeným fyzickým výkonem. Jedná se o velmi různorodou skupinu, jak svým složením, tak účelem použití.     

 

V případě potravin určených pro zvláštní výživu se jedná o velmi rozdílné skupiny potravin. V dnešní době nemá spotřebitel žádný problém s možností výběru, ale spíše s orientací a správným rozhodováním při nákupech speciálních produktů.

 

 

Zdroje:

zákon č. 110/1997 Sb.; vyhláška č. 54/2004 Sb;, vyhláška č. 113/2005 Sb; nařízení (ES) č. 953/2009; nařízení (ES) č. 1924/2006; vyhláška č. 450/2004 Sb 

 

Autor: ss