Každá fyzická i psychická činnost organizmu je podmíněna dostatkem energie jako pomyslného paliva do složitého „přístroje“ zvaného lidské tělo. Pro fyzicky aktivnější osoby – těžce pracující lidé, vrcholoví i rekreační sportovci – není mnohdy běžná strava stoprocentně dostačující vzhledem k požadovanému výslednému efektu.

Jednou skupinou z kategorie potravin určených pro zvláštní výživu jsou potraviny určené pro sportovce a osoby se zvýšeným fyzickým výkonem (dále potraviny pro sportovce).

Skupina potravin pro sportovce je velmi rozmanitá svou formou, účelem použití a hlavně svým složením účinných látek. Nejčastěji se můžeme setkávat s výrobky ve formě prášku, který je nutné ke konečné spotřebě připravit smícháním s vodou či jiným vhodným nápojem, kdy mluvíme o tzv. koktejlu či shaku.

Dále jsou považovány za typické zástupce energetické vesměs proteinové tyčinky či gely, které jsou rychlou a jednoduchou formou dodání potřebné energie. Můžeme najít i řadu dalších, více či méně zastoupených forem výrobků, např. v tabletách, kapslích, ampulích, které mnohdy připomínají formu typickou pro kategorii doplňků stravy.

Potraviny určené pro sportovce upravuje na národní úrovni vyhláška č. 54/2004 Sb., v platném znění.

Tento právní předpis rozděluje potraviny pro sportovce do několika základních skupin:

- potraviny zajišťující vyšší přívod energie, které se zvláště vyšším obsahem sacharidů a tuků odlišují od běžných potravin,
- potraviny podporující tvorbu svalstva, u kterých je předpokladem vysoký obsah bílkovin, aminokyselin a látek, které tento efekt tvorby svalstva podporují,
- ostatní specifické potraviny, do kterých lze zařadit všechny potraviny pro sportovce nezařaditelné do některé z výše uvedených skupin, avšak splňující požadavky na sportovní výživu
- nápoje pro sportovce – zvláště iontové nápoje, jejichž účelem je zvýšení tělesného výkonu, nebo nápoje s účelem náhrady minerálních látek, k jejichž ztrátě dochází přirozeně v důsledku zvýšeného tělesného výkonu. U této skupiny sportovních nápojů lze dále rozlišit isotonické, hypertonické, hypotonické nápoje a dále ostatní nápoje pro sportovce. Toto rozdělení závisí na tzv. osmolalitě nápoje, což znamená obecně obsah osmoticky aktivních látek.

Stejně jako u ostatních kategorií potravin pro zvláštní výživu, musí být jednoznačně a viditelně v blízkosti názvu označeno na obalu potravin pro sportovce, že se jedná o speciální potravinu „vhodnou pro sportovce“ nebo „vhodnou při zvýšeném tělesném výkonu“.

Samozřejmostí je, že tato kategorie musí být nutně označena nutričními informacemi o energetické hodnotě, obsahu bílkovin, sacharidů a tuků, sodíku, vláknině a dalších látek, které jsou pro sportovce velmi důležité a nepostradatelné právě při výběru vhodného produktu či nápoje pro dosažení žádaného cíle.

Sportovec může cíleně doplňovat do organismu určitou látku nebo živinu, nebo jejich kombinace, za účelem zvýšení výkonu, nárůstu svalové hmoty, ale i regenerace aj. S dostatečným množstvím informací o složení výrobku je pak možné některými produkty i nahradit jedno či více denních jídel. V každém případě je povinností u potravin pro sportovce obsahujících kofein uvádět upozornění „obsahuje kofein, není vhodné pro registrované sportovce“, a to z důvodu zařazení kofeinu mezi látky dopingového charakteru.

Potraviny pro sportovce jsou speciálně určeny pro aktivní osoby, které se většinou o výživu jako celek zajímají a mají širší znalosti v oblasti stravování a metabolizmu živin vzhledem k potřebám a fyzické zátěži. Tyto potraviny jsou však zcela volně prodejné a tak je velmi důležité konzumovat je s rozmyslem a po zhodnocení svých potřeb. Nejeden výrobek sportovní výživy je totiž tvořen částečně nebo celkově ze složek tzv. umělých, které v běžné stravě nenajdeme nebo ne v takové koncentraci.

Příkladem by mohly být energetické nápoje, které jsou konzumovány i běžnou populací, např. při řízení vozidel, studiu nebo zcela nevhodně v kombinaci s alkoholickými nápoji.

Zdroje:

?zákon č. 110/1997 Sb.; vyhláška č. 54/2004 Sb;, vyhláška č. 113/2005 Sb; nařízení (ES) č. 953/2009; nařízení (ES) č. 1924/2006; vyhláška č. 450/2004 Sb


Autor: ss