Funkční potraviny (Functional foods) jsou potraviny vyrobené z přirozeně se vyskytujících složek tak, aby měly kromě prosté výživné hodnoty i příznivý účinek na zdraví konzumenta. Na první pohled vypadají stejně jako ostatní, běžné potraviny, narozdíl od nich však funkční potraviny obsahují více některých látek důležitých pro lidské zdraví. Jejich konzumace má tedy větší vliv na snížení rizika některých chronických onemocnění (například vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita) a rovněž zvyšují duševní a fyzickou výkonnost. 

Funkční potraviny nelze zaměňovat s tzv. „potravinami určenými pro zvláštní výživu“, což jsou speciální potraviny určené pouze pro zvláštní skupiny osob, například pro kojence, osoby trpící cukrovkou nebo nesnášenlivostí mléčného cukru apod.

 Lze funkční potravinu v obchodě poznat?

Pojmenování „funkční potravina“ na obalu potraviny uveden není, ale rozdíl je patrný v obsahu významných látek uvedených ve složení či v informaci o účincích na zdraví. Na obalu funkční potraviny lze například nalézt informace typu: „Výrobek se sníženým obsahem tuku“ či „Výrobek se zvýšeným obsahem vlákniny“. Tyto informace bývají doplněny udáním množství významných látek vztažených na 100 g nebo na jednu porci, eventuelně i informací o jejich doporučené denní dávce.

 Jak se funkční potraviny vyrábějí?

- Úpravou receptury, díky čemuž potravina obsahuje větší množství žádoucích látek z přírodních zdrojů, např. přidáním obilných klíčků a otrub do cereálií,
- zvýšením obsahu v??znamných látek zemědělským šlechtěním plodin,
- přídavkem přírodních látek, které byly izolovány z přírodních zdrojů,
- přídavkem probiotik do mléčných výrobků,
. přídavkem uměle vyrobených látek, například vitaminů C a E.
 

Výběr z funkčních potravin

- Zakysané mléčné výrobky, např. jogurty, kyška, acidofilní mléko a další. Obsahují vysoký obsah vápníku a bakterie mléčného kvašení, proto mají vliv na prevenci osteoporózy a pozitivně působí na trávicí trakt.

- Výrobky se zvýšeným množstvím vlákniny, například grahamové pečivo, celozrnné těstoviny a další. Mohou mít vliv na snížení hladiny cholesterolu v krvi a na prevenci onemocnění srdce a cév či některých nádorových onemocnění.

- Margariny a mléčné výrobky obohacené rostlinnými steroly. Mají vliv na snížení hladiny cholestorolu v krvi.

- Potraviny obohacené jódem. Uplatňují se v prevenci onemocnění štítné žlázy či prevenci tělesného a duševního postižení plodu u těhotných žen.
 

Použitá literatura:

Pokorný, J., Dostálová, J. Funkční potraviny. Výživa a potraviny, s. 66-67, 3/2002
http://www.vupp.cz/czvupp/aktualit/foodtoday/ftoday08.htm
http://www.vupp.cz/czvupp/aktualit/foodtoday/ftoday18.htm
http://www.vupp.cz/czvupp/aktualit/foodtoday/ftoday37.htm