Neziskové hnutí Slow Food založil v roce 1986 italský novinář, oenolog a gastronom Carlo Petrini jako odezvu na otevření nové pobočky nadnárodního řetězce McDonald na historickém náměstí Piazza di Spagna v Římě. Hlavním cílem bylo vytvoření paralely ke globální subkultuře „fast food“, průmyslové velkovýrobě potravin a celosvětové standardizaci potravin prostřednictvím chemických látek. Symbol Slow Food – šnek – představuje zpomalení, pečlivost a uvědomělý požitek.
Slow Food jako protiklad k Fast Food je zaměřeno především na kvalitu a autentičnost pokrmů a nápojů, na jejich svědomitou přípravu, na uvědomování si požitku z jídla a z jeho pomalého vychutnávání, na vědomé rozhodování a vybírání potravin podle jejich původu, a sice se zaměřením na domácí produkci. Cílem je zachování biodiverzity, záchrana tradičních řemesel, postupů a receptů, podpora místních tradic a surovin, neuspěchaná gastronomie, zemědělství přátelské krajině se zaměřením na její udržitelnost.
Slow food však není jen způsobem stravování, ale je současně životní filozofií. Být členem tohoto hnutí znamená navracet jídlu jeho důstojnost a podporovat poznávání různých chutí, usilovat o souhru etických zásad a požitku z jídla. Jídlo nemá být vnímáno jako komodita, ale má mít klíčovou roli v rozvoji a udržování společnosti. Protože trend industrializace (zprůmysln??ní) zemědělství a potravinářství ohrožuje tradiční kulturní vazby mezi člověkem a jídlem, a to zejména oslabováním vztahů mezi spotřebiteli a výrobci. Slow Food se snaží tyto vazby znovu vytvářet a posilovat. Klade si za úkol naučit si vážit kultury stolování, chránit a vychutnávat místní produkty a zachovat tradiční postupy v zemědělství i ve výrobě a přípravě potravin, které by mohly být odsouzeny k z??niku na úkor mezinárodní standardizace potravinářsk??ch výrobků a rychle se rozvíjející kultury fast food.
Slow food může také pozitivně působit na zdraví člověka. Bylo prokázáno, že pomalá konzumace pokrmu vede ke snížení energetického příjmu, což je dáno zejména dvěma faktory – vyšším sytícím účinkem pomalé konzumace a delší dobou smyslové expozice (vystavení) pokrmu. Zatímco při rychlé konzumaci pokrmu je narušena schopnost těla regulovat příjem energie, protože je porušen vztah mezi senzorickými signály a důsledky přeměny látkové. Delší doba konzumace a smyslové expozice pokrmu vede k vylučování enzymů a trávicích šťáv, které organizmu napomohou ke správnému vstřebávání živin. Při pomalé konzumaci dochází také k výraznější odpovědi anorexigenních peptidů - hormonů, které působí na snížení příjmu stravy. Platí tedy, že s rostoucí dobou konzumace chuť k jídlu klesá – tudíž čím delší dobu strávíme u jídla, tím méně jídla stačí přijmout pro pocit sytosti.
Největším omezením tohoto způsobu stravování je náročnost na kvalitu surovin a čas potřebný k jeho „provozování“. Není však nutné zacházet do extrému a žít pouze slow (pomalu). Jednoduše můžeme obohatit své výživové chování alespoň o některé aspekty slow food, které nás může naučit, že vnímání toho, co jíme, není ztrátou času. Nezáleží na tom, jak svůj postoj ke stravování pojmenujeme, ale jak k jídlu budeme přistupovat.
Hnutí Slow Food si rychle získalo příznivce na celém světě. Jsou zakládána volná sdružení výrobců, farmářů, pracovníků pohostinství i spotřebitelů zvaná konvivia (convivium pochází z latiny a vyjadřuje vzájemnou pohostinnost), která pro své členy organizují široké spektrum aktivit (odborné semináře, degustace aj.). V ČR bylo vytvořeno konvivium Slow Food Prague v r. 2000.
Autor: jh
Použitá literatura:
JONES, P. et al. Return to traditional values? A case study of Slow Food. British Food Journal, 2003, vol. 105, no. 4/5, p. 297–304.
YOUNG, H. The Benefits Of Slow Food Over Fast Food. [Online] [Citace: 6. 5. 2013.] Dostupné na World Wide Web: http://www.articledashboard.com/Article/The-Benefits-of-Slow-Food-Over-Fast-Food/912469.
PIETRYKOWSKI, B. You Are What You Eat: The Social Economy of the Slow Food Movement. Review of Social Economy, 2004, vol. 62, no. 3, p. 307–321
ANDRADE, A.M., GREENE, G.W., MELANSON, K.J. Eating Slowly Led to Decreases in Energy Intake within Meals in Healthy Women. J Am Diet Assoc, 2008, vol. 108, no. 7, p. 1186-1191.
KOKKINOS, A. et al. Eating Slowly Increases the Postprandial Response of the Anorexigenic Gut Hormones, Peptide YY and Glucagon-Like Peptide-1. J Clin Endocrinol Metab, 2010, vol. 95, no. 1, p. 333-337.