Parkinsonova nemoc vzniká na podkladě zániku mozkových buněk vytvářející pro tělo potřebnou látku zvanou dopamin. Projevy onemocnění jsou spojeny s nedostatkem této látky. Původ onemocnění je neznámý. Přesto každý 1000. obyvatel touto chorobou onemocní, přičemž nejčastěji se choroba vyskytuje u osob starších 60 let.
Onemocnění je charakteristické pozvolným nástupem. Parkinsonova choroba je nevyléčitelné onemocnění, u kterého se předpokládá ovlivnění výživového stavu příznaky nemoci i dlouholetou léčbou.
Mezi nejznámější rysy Parkinsonovy choroby patří třes, ale onemocnění se dále projevuje celou řadou méně známých příznaků, které ovlivňují výživový stav nemocného. Jde například o zácpu, potíže s polykáním, zpomalené vyprazdňování žaludku, pálení žáhy, suchost úst, snížení čichového vnímání, problém s rozeznáváním chuti, problémy s metabolismem, deprese, demence a další příznaky. Všechny uvedené příznaky mohou vést k úbytku tělesné hmotnosti a následně k rozvoji podvýživy.
Parkinsonova choroba je onemocnění, které vzniká na podkladě mnoha příčin. Jednou z možností vzniku onemocnění je vzájemné působení faktorů prostředí a genetické výbavě jedince. V dnešní době lze nalézt velký počet studií zabývajících se vznikem a pozitivním ovlivněním onemocnění. Řada z nich zmiňuje vliv výživy na Parkinsonovu chorobu. Nejčastěji se práce zabývají rizikem vzniku Parkinsonovy choroby a konzumací čaje černého či zeleného, kávy, alkoholu a mléčných výrobků v souvislosti s ovlivněním koncentrace kyseliny močové v krvi a některé studie také zkoumají vliv kouření cigaret na rozvoj onemocnění. Avšak nelze tvrdit, že určitý životní styl či konzumace určité potraviny vede ke snížení či zvýšení rizika Parkinsonovy choroby. Pro konečné závěry je třeba dalších výzkumů, které se budou zabývat příčinami vzniku Parkinsonovy choroby a vlivu výživy.
Úprava stravování u pacientů s Parkinsonovou chorobou má za cíl oddálit vznik problémů spojených se špatným výživovým stavem, zmírnit příznaky nebo dočasně některé příznaky odstranit. Doporučení se zaměřují především na problémy týkající se trávicího traktu. Cílem nutričních doporučení je udržení dlouhodobě kvalitního života pacientů, k čemuž neodmyslitelně patří i vhodně zvolený bezproblémový příjem adekvátní stravy.
Pro pacienty s Parkinsonovou chorobou neexistuje speciální dieta. Nejdůležitější je udržení individuálního dostatečného příjmu energie, všech živin (především bílkovin a vlákniny) a také tekutin. Z vitaminů a minerálních látek je vhodné zejména sledovat příjem železa, zinku, vitaminu A, E a D.
I samotná dlouhodobá léčba v sobě ukrývá riziko rozvoje problémů s výživou. U pacientů s Parkinsonovou chorobou se velmi často používá léčivo s účinnou látkou zvanou Levodopa. Levodopa nahrazuje funkci za dopamin, který je u pacientů s Parkinsonovou chorobou vytvářen v nedostatku. Levodopa způsobuje nevolnost. Množství jídla (především množství bílkovin ve stravě) má vliv na její účinnost a vstřebání v těle. Proto některé studie před rokem 1993 doporučovali diety s omezením bílkovin ve stravě, ale neexistuje dostatek důkazů pro zavedení této diety do praxe. Vhodné je pouze u pacientů s četnými pohybovými problémy oddálit konzumaci bílkovin a většího množství stravy od podání léčiv s Levodopou. Bílkoviny poté do stravy zařazovat ve večerních hodinách, kdy nepředpokládáme větší fyzickou námahu.
Parkinsonova choroba je také v dnešní době léčena speciální operací mozku. Po této operaci dochází velmi často u pacientů k nadměrnému nárůstu tělesné hmotnosti. Důvod vzniku tohoto problému není znám. Pacientům je doporučeno vyhledat vhodné dietní poradenství pro prevenci nežádoucího nárůstu hmotnosti.
Pro udržení dobré kvality výživy a správného nutričního stavu je vhodné vyhledat nutričního terapeuta, který pomůže se správnou nutriční radou. Neexistují sice obecná doporučení pro pacienty s Parkinsonovou chorobou, ale individuální nutričním poradenstvím je vhodné k udržení dobré kvality života.
NIPRO
Zdroj:
- PICMAUSOVÁ, J., Martin HALUZÍK a Evžen RŮŽIČKA. Poruchy výživy a metabolizmu u Parkinsonovy nemoci. Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie : časopis českých a slovenských neurologů a neurochirurgů. 2012, roč. 75, č. 2, s. 179–184.
- ROTH, Jan. Výživa a Parkinsonova nemoc. Parkinson : časopis Společnosti Parkinson. 2005, č. 18, s. 12–13. ISSN 1212-0189.
- BARICHELLA, Michela, Emanuele CEREDA a Gianni PEZZOLI. Major nutritional issues in the management of Parkinson’s disease. Movement disorders: official journal of the Movement Disorder Society. říjen 2009, roč. 24, č. 13, s. 1881–1892. ISSN 1531-8257.