kost1Mluvíme-li o výživě, měli bychom vždy hovořit o minerálních látkách, případně mineráliích. Neměli bychom, byť se tak děje velmi často, hovořit o minerálech. Hovoříme-li o minerálech, pohybujeme se na poli geologie či mineralogie, ne však výživy. Jen pro ujasnění – minerál neboli nerost je strukturně homogenní látka vzniklá přírodním procesem.

Jedná se o chemický prvek či chemickou sloučeninu, která je za běžných podmínek krystalická a která vznikla jako produkt geologických procesů – například křemen, který je sloučeninou křemíku a kyslíku, či diamant, který je tvořen pouze uhlíkem. Množství minerálních látek obsažených v lidském těle je velmi malé (výjimku tvoří vápník), nelze je však opomíjet, protože se účastní celé řady důležitých procesů, které v těle probíhají. Minerální látky jsou anorganické látky, které v těle hrají velmi důležitou úlohu při stavbě tkání, zejména kostí a zubů. Jsou součástí mnoha hormonů  a enzymů.

Tělo si nedokáže žádnou z těchto látek samo vytvořit a všechny do jedné musí přijímat v potravě. Vstřebatelnost a využitelnost minerálních látek z potravy je u jednotlivých prvků velmi rozdílná – od jednotek až po desítky procent. Obecně lze říci, že využitelnost minerálních látek z živočišných potravin je lepší, protože v rostlinných potravinách se vyskytuje řada přírodních látek snižujících jejich vstřebatelnost a využitelnost. Přírodními látkami snižujícími využitelnost minerálních látek z rostlinné potravy jsou například šťavelany, fytáty a někdy i vláknina. Tyto rostlinné látky obvykle s minerálními látkami vytvoří sloučeniny (komplexy), které tělo nedokáže vstřebat, a jsou z něj bez užitku vyloučeny.

Podle množství potřebného pro organizmus se někdy dělí na minerální látky v užším slova smyslu vyskytující se v těle v gramových až kilogramových množstvích, a na stopové prvky, které tělo potřebuje v minimálních dávkách, třeba jen v mikrogramech.

Autor: eg


Murray, K. Robert, Granner K. Daryl, Mayes, A. Peter, Rodwell, W. Victor, Harperova Biochemie, 4. vydání, Praha, nakladatelství H&H, 2002
Blatná, J., Dostálová, J., Perlín, C., Tláskal, P., Výživa na začátku 21. století aneb o výživě aktuálně a se zárukou, Praha: Výživa servis s.r.o., 2005
www.eatwell.gov.uk – Food Standard Agency, UK