Bakteriální
Leptospiróza je vážné infekční onemocnění, které je způsobeno nákazou bakterií Leptospira. Nejčastěji se přenáší močí nemocných hlodavců (vodou kontaminovanou močí hlodavců). Zvýšeným rizikem nákazy leptospirózou jsou zejména situace po opadnutí velké vody.
Bakterie Escherchia coli se běžně vyskytují ve střevech člověka i teplokrevných zvířat. Většina kmenů E. coli je nepatogenních, některé se pozitivně podílí na trávícím procesu a na tvorbě vitaminů např. B12, K1, a K2. Některé kmeny se dokonce používají jako probiotika, např. při trávících obtížích nebo ke kolonizaci střeva zabraňující průniku a rozšíření patogenních baktérií.
Lidé jsou infikováni především orálním příjmem, např. ze znečistěné vody, potravin nebo přímým kontaktem s infikovaným člověkem nebo zvířetem. Nákaza je snadná, protože v případě EHEC O157:H7 stačí 10 až 100 zárodků. Studie, které byly v Německu provedeny ukazují, že cesty přenosu souvisejí s věkem.
EHEC představují obecně jeden z největších mikrobiologických problémů, týkajících se potravinářského průmyslu, je však daleko větší než byl problém způsobený před lety botulismem. Účinné postupy opracování v potravinářských provozech dokáží regulovat jak Clostridium botulinum, tak EHEC.
Střevní bakterie Escherichia coli (E. coli) vyvolává specifická průjmovitá onemocnění postihující zvláště kojence, ale i dospělé, a šířící se potravní cestou. Může také způsobit tzv. endogenní nákazy, kdy zdrojem je vlastní trávicí ústrojí nemocného. Tyto infekce bývají následkem nízké nebo pokleslé obranyschopnosti organizmu.