O jednom z nejnakažlivějších střevních onemocnění a o špinavých rukách.
Bacilární úplavice, mezi odborníky nazývaná shigelóza, je přímo ukázkovým příkladem nemoci „špinavých rukou“. Patří mezi nejnakažlivější střevní infekce. Nemoc je způsobena skupinou bakterií Shigella, pojmenovaných podle japonského vědce (Shiga), který je před více než 100 lety objevil.
Jak se můžeme nakazit?
Bacilární úplavici přenáší nemocný člověk. Stává se to tehdy, když se nedodržují základní hygienické zásady, jako je například mytí rukou po použití toalet. Shigely se vyskytují v průjmové stolici nemocných osob, odtud označení nemoc „špinavých rukou“.
Onemocnět můžeme také po požití kontaminované potravy a často také závadné vody. Toto onemocnění mohou přenášet rovněž mouchy!
Onemocnění se vyskytuje zejména v uzavřených kolektivech, ve kterých se moc nedbá o hygienu. Někdy stačí hromadné vodácké tábořiště nebo dětský tábor.
Jak se můžeme chránit?
-
Než si „zadělat na malér“, vyplatí se prevence, tedy důsledná osobní hygiena, mytí rukou, správné zacházení s potravinami, zvláště s těmi, které jíme v syrovém stavu (zelenina, ovoce) a jejich ochrana před mouchami (sítě do oken, poklopy na nádoby apod.).
-
Při cestách do přírody nebo zemí s nižší úrovní hygieny si zajistěte kvalitní, tedy zdravotně nezávadnou vodu, nejlépe balenou. Lze použít i desinfekční tablety nebo vodu 15–20 minut vařit. Pozornost je třeba věnovat i jídlu. Ujistěte se, že bylo důkladně provařené či propečené. Syrové ovoce a zeleninu omyjte nezávadnou vodou nebo je oloupejte. Do nápojů nepřidávejte led vyrobený z neznámého zdroje.
Pokud se nakazíme, úplavice propukne obvykle za 1–3 dny.
Jak se nemoc projevuje?
Onemocnění má typický průběh – dochází k vylučování řídké až vodnaté stolice s příměsí krve a hlenu. Velmi časté jsou i vysoké teploty kolem 40 °C a svíravé bolesti břicha. Onemocnění trvá většinou 5–7 dní.
Použitá literatura:
Manuál prevence v lékařské praxi, 3. LF a SZÚ, souborné vydání 2004.
Shigellosis, Center for diseases Control and Prevention, Dept. of Health and Human Services, Division of Bacterial and Mycotic Diseases.
Vědecký výbor pro potraviny: Alimentární onemocnění (infekce a otravy z potravin) SZÚ Brno 2005.