Jak nakupovat potraviny
Čemu je dobré při nákupu potravin věnovat pozornost a čemu se raději vyhnout?
- Při větším nákupu nakupujte chlazené a mražené potraviny jako poslední a přepravujte je tak, aby bylo oddělené zejména syrové maso a drůbež od ostatních potravin.
- Potraviny, ze kterých může vytékat nějaká tekutina (maso, ryby, kysané zelí apod.) vložte do sáčků nebo samostatných tašek, protože hrozí riziko křížové kontaminace.
Proč je na některých potravinách uvedeno „Spotřebujte do“ a na jiných „Minimální trvanlivost do“ ?
Na etiketách potravinářských výrobků můžete zjistit řadu údajů. Vedle informací o výrobci, způsobu skladování a použití, hmotnosti, složení a energetické hodnotě výrobku by si měl kupující vždy všímat i označení, které informuje o trvanlivosti potravin.
Obal nejen chrání potravinu před znehodnocením, ale zároveň je zdrojem mnoha důležitých informací. Údaje na obalech Vám mohou pomoci vybrat v obchodech kvalitní potraviny. Stačí umět se v těchto údajích orientovat.
Některé údaje na obalech potravin jsou povinné a stanovuje je zákon, jiné jsou povinné jen v některých případech nebo zcela nepovinné. Co se na obalech můžete například dočíst:
O tom, s jakými značkami kvality potravin se můžete setkat a jaký je jejich význam. Které zaručují český původ, které originalitu receptury či krajovou specialitu?
Potraviny mohou být označeny různými značkami kvality. Tyto značky jsou významným vodítkem pro spotřebitele. Měly by být také zárukou kvality a původu. Zde uvádíme ty nejdůležitější.
- Ekologické zemědělství, bioprodukty a biopotraviny
- Funkční potraviny
- Klady a zápory biopotravin
- Farmářské potraviny I
- Farmářské potraviny II
- Co jsou doporučené denní dávky?
- Co se dozvíme z výživových hodnot potravin?
- Potraviny určené pro zvláštní výživu
- Přídatné látky v potravinách ("éčka", potravinová aditiva)
- Co se skrývá pod zkratkou GMO?
- Férový obchod - šance na důstojný život