Nesnášenlivosti potravin
O nežádoucích reakcích na potraviny, jak se projevují a kdo je jimi nejvíce ohrožen.
Co je nesnášenlivost potravin?
Jako nesnášenlivost potravin neboli potravinová intolerance se označuje celá řada reakcí, které mají různý průběh, příčiny i následky. Rozdíl mezi potravinovou alergií a potravinovou intolerancí je v tom, že u potravinové alergie je do reakce zapojen imunitní systém, zatímco u intolerance jde o neimunitní reakci – například poruchu trávení, poruchu látkové přeměny, … Příznaky alergií a nesnášenlivostí potravin jsou často velmi podobné.
O potravinách, které nejčastěji vyvolávají nežádoucí reakce, jak je můžeme odhalit a léčit.
Jaké potraviny jsou nejčastější příčinou potíží?
O celiakii, lepku a proč ho někteří lidé nesnášejí.
Co je to celiakie?
Celiakie je jedním z onemocnění, která vznikají jako nežádoucí reakce na bílkovinu obilovin – lepek. Lepek se nachází v pšenici, žitu a ječmeni, doporučuje se ale nekonzumovat ani oves a výrobky z něj (téměř vždy dojde při zpracování k nežádoucímu přimíchání byť i stopového množství jiných lepkových obilovin). Onemocnění z nesnášenlivosti lepku znali již v antickém Řecku.
Mléko a mléčné výrobky jsou pro nás velmi důležité, ale mohou působit i potíže. O tom, jaké mohou být příčiny těchto potíží a jakým způsobem se dá proti nim bojovat.
Nesnášenlivost mléčného cukru – laktózy
Jednou z nejčastějších příčin problémů po požití mléka nebo mléčných výrobků je nesnášenlivost (intolerance) laktózy – mléčného cukru. Laktóza je přirozenou součástí mléka všech savců. Nesnášenlivost se projeví obvykle průjmy, nadýmáním, bolestmi břicha. Problémy častěji trpí dospělí. Zajímavé je, že se nesnášenlivost laktózy vyskytuje častěji u lidí, jejichž předkové tradičně mléko příliš nekonzumovali. Naopak nejméně se objevuje mezi obyvateli severní Evropy, kde je mléko tradiční potravinou.