Vitamíny a minerální látky
Vitaminy jsou živiny – chemické látky organického původu, to znamená rostlinného nebo živočišného. Jsou to látky pro lidské tělo potřebné v malých množstvích, které však neumí organizmus vytvářet a které mu tak musíme poskytnout potravou.
Téměř všechny ve vodě rozpustné vitaminy, kromě vitaminu C, patří do skupiny vitaminů B. V důsledku své rozpustnosti ve vodě je jejich případný přebytek vylučován z těla močí, proto se jen ve výjimečných případech mohou v těle hromadit. Z důvodu jejich rozpustnosti ve vodě jsou také omezeny jejich zásoby v těle.
Mezi vitaminy rozpustné v tucích patří vitamin A, D, E, K. Vstřebávání těchto vitaminů je vázáno na trávení tuků, je-li porušeno trávení tuků (například při onemocnění žlučových cest), může být narušen i příjem těchto vitaminů. Vitaminy rozpustné v tucích si umí náš organizmus ukládat do zásoby, a to v játrech či tělesném tuku i když vitaminy rozpustné v tucích organizmus potřebuje pro svou správnou funkci každý den, nemusíme je díky jejich zásobám každý den přijímat.
Minerální látky jsou anorganické látky, které v těle hrají velmi důležitou úlohu při stavbě tkání, zejména kostí a zubů. Jsou součástí mnoha hormonů a enzymů. Tělo si nedokáže žádnou z těchto látek samo vytvořit a všechny do jedné musí přijímat v potravě.
Stopové látky patří mezi minerální látky. Jsou to anorganické látky, které v těle hrají velmi důležitou úlohu při stavbě tkání, zejména kostí a zubů. Jsou součástí mnoha hormonů a enzymů. Z minerálních látek je vyčleňujeme do zvláštní podskupiny proto, že se v lidském těle vyskytují v opravdu malém, stopovém množství.