Základní informace o tom, jak se bezpečně najíst v restauraci.

Od restaurrybaace očekáváme příjemný zážitek a kvalitní jídlo, které „neodskáčeme“ nevolností, zvracením či nějakým průjmovým onemocněním. Jak tedy vybrat tu správnou restauraci, hospůdku, tavernu či pizzerii? Obzvláště, nacházíme-li se v některé z těch takzvaných exotických zemí, odkud si můžeme dovézt řadu nemilých suvenýrů v podobě nemocí či otrav z jídla.

 Takže, jak na to?

Když vejdete do restaurace, všimněte si nejprve hygienické úrovně restaurace a pořádku v ní, zvláštní pozornost věnujte čistotě toalet. V cizině je někdy možné nakouknout i do kuchyně a majitel se neurazí. Využijte toho, někdy to skutečně stojí za to. Pokud vás přejde chuť, jděte to okouknout raději jinam.

 

 Dále je na řadě obsluha.

Ta má být čistě oblečená a upravená. Za pozornost stojí čistota rukou obsluhy a způsob zacházení s pokrmy.

 

Posaďte se, prosím.

Stůl, ubrus, nádobí, sklo a příbory musí být čisté, bez matných skvrn a nesmí vám mastnotou klouzat v ruce. Platí, že nedbalost v jídelně poukazuje i na nedostatečnou hygienu v kuchyni.

 

A teď hurá na jídlo.

Z teplých jídel se má kouřit. Studená mají být před podáváním a konzumací v chladničce nebo uložena na ledu. Na led však pozor v exotických zemích, může být vyroben za závadné vody a může obsahovat nežádoucí mikroby, potravina by se tedy ledu neměla přímo dotýkat. Pokud se jej dotýká, měli byste ji jíst až po tepelné úpravě.

Pokrm je dobré před spotřebou „očichat“. Při sebemenším zápachu nebo podezření, že pokrm byl vyroben ze zkažené potraviny, ho raději vraťte.

Jestliže si objednáte steak, doporučujeme steak dobře propečený (v mnoha restauracích označený anglickým „well done“), nikoliv jen mírně propečený – uvnitř krvavý. Maso musí mít v jádře alespoň 70 °C po dobu 10 minut, abychom byli chráněni před nežádoucími mikroorganismy a před případným onemocněním z jídla. Proto si noste s sebou teploměr, abyste zjistili, že to má fakt 70 stupňů (to byl vtip).

 

Kde si můžete stěžovat?

Na kontrolu dodržování zásad hygieny ve stravovacích zařízeních (restauracích, bufetech, školních a závodních jídelnách) se zaměřují orgány ochrany veřejného zdraví (krajské zdravotní ústavy, krajské hygienické stanice).

 

Náš tip:

Všude v civilizovaném světě jsou k dispozici průvodci restauracemi. V nich naleznete seznamy restaurací a krátkou informaci, ze které se dozvíte, co od daného podniku očekávat či jakou kuchyni vaří.

 

 

Použitá literatura:

Fellows, P.J. Food Processing Technology - Principles and Practice. 2nd Edition. Woodhead, London, 2000.
Fraser, A.M. Handling Leftovers. The Notebook of Food and Food Safety Information, North Carolina Cooperative Extension Service, 1997
Griffith, Ch., Worsfold, D. and Mitchell, R.: "Food preparation, risk communication and the consumer", Food Control, Vol. 9, No. 4, pp. 225-232
Mrazení zajišťuje kvalitu a bezpečnost potravin, Food today 32/2002  (translation © vúpp, Zeno Šimůnek, 2001)
Vyhláška 137/2004 Sb. o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných.

 Pět klíčů k bezpečnému stravování.