O biorexii, nově vzniklé poruše příjmu potravy, při které postižení přehnaně pečují v posilovnách o své tělo, a o tom, kam až tato nebezpečná posedlost může zajít.

 svalovec

Co je biorexie?

Biorexie je jedna z méně známých poruch příjmu potravy. Podobně jako anorexie je spojena s narušeným vnímáním svého těla, ale s tím rozdílem, že zatímco anorektici se snaží dosáhnout extrémní štíhlosti, biorektici touží po co nejsvalnatějším těle. V důsledku se obě poruchy stávají posedlostí, která postupně rozvrátí jejich životy a v extrémních případech vede k ohrožení života.

Touha vypadat jako svalnatí hrdinové některých akčních filmů vede k závislosti na náročných posilovacích trénincích, na přísných dietách a potravinových doplňcích. Ať se však biorektici snaží sebevíc, se svým tělem nejsou nikdy spokojeni.

Biorexie se nazývá také bigorexie, dysmorfofobie, svalová dysmorfická porucha, Adónisův komplex či obrácená anorexie.

 

Kdo může onemocnět biorexií?

Biorexie postihuje častěji muže než ženy. Je poměrně rozšířená mezi kulturisty a vyskytuje se také u osob, které tráví svůj volný čas posilováním či vzpíráním. Biorektici však, na rozdíl od zdravých jedinců, věnují budování svalové hmoty přehnané úsilí, které se postupně stává posedlostí, která čím dál více negativně zasahuje i do jiných oblastí jejich života. V mysli se neustále zaobírají svým body image, tráví mnoho času náročným posilováním na úkor své rodiny a práce, přecházejí na stravu s velkým množstvím energie a bílkovin konzumované za účelem tvorby svaloviny. Přes veškeré úsilí si však stále připadají slabí, křehcí a nedostatečně vyvinutí.

 

Jaké jsou příčiny a rizikové faktory biorexie?

Mezi pravděpodobné rizikové faktory řadíme nadváhu v dětství, nízké sebevědomí, významnou roli hraje také tlak společnosti na dokonalý tělesný vzhled a výbornou fyzickou kondici či snaha o vyrovnání se se svými tělesnými slabostmi.

 

Jaké jsou příznaky a jak se chová osoba s biorexií?

Osoby postižené biorexií tráví mnoho času v posilovnách. Z původních dvou či tří hodin týdně se stává denní závislost. Běžná strava jim brzy nestačí, je třeba navýšit množství energie, bílkovin, nakupují se nejrůznějšími doplňky stravy, především ty s vysokým obsahem bílkovin a aminokyselin. A nejednou dojde i na zakázané anabolické steroidy.

Osoby trpící biorexií jsou nezřídka svým okolím podporovány a obdivovány pro jejich pravidelnou péči o své tělo a někdy je těžké rozeznat zdravou míru posilování od posedlosti. Pokud se však u někoho z vašeho okolí vyskytují následující příznaky biorexie, je důležité vyhledat co nejdříve odbornou pomoc:

  • přesvědčení, že ať dělám, co dělám, mé tělo není nikdy dost svalnaté;
  • časté nutkavé pozorování se v zrcadle;
  • vyhýbání se situacím, ve kterých se obnažuje tělo – pláže, bazény apod.;
  • oblékání se do šatů, které dodávají tělu mohutnější vzhled – tlusté svetry, kožené bundy apod.;
  • dodržování přísných diet, často s vysokým obsahem bílkovin;
  • nadměrné užívání potravinových doplňků, především těch, které podporují tvorbu svalové hmoty;
  • užívání steroidů a jiných látek podporujících tvorbu svalstva;
  • ignorování společenských akcí, pracovních povinností, rodinných závazků kvůli tréninku;
    pokračování v tréninku i přes zranění či bolest;
  • dodržování extrémně náročných tréninkových programů.

 

Jaké jsou následky biorexie?

Biorektici  zatěžují svůj organizmus náročnými tréninky, nadměrným přísunem bílkovin a v neposlední řadě anabolickými preparáty. Z toho vyplývají také poškození, která si mohou způsobit i přesto, že navenek kypí zdravím.

Velká tělesná hmotnost nadměrně zatěžuje klouby a nedostatečný odpočinek postupně poškozuje celý pohybový aparát. Játra a ledviny jsou přetěžovány velkým příjmem jídla, především bílkovin a užívání anabolických steroidů může vážně poškodit organizmus – hlavně játra a srdce.

Závislost na cvičení je stejná jako jiné typy závislostí a k dosažení pocitu uspokojení je třeba neustále zvyšovat dávky, jinak se objevuje úzkost či deprese. Tréninkovému programu je nakonec podřízen celý život postiženého jedince, je narušen jeho společenský a pracovní život, osobní a intimní vztahy.

Problémem se časem mohou stát i finance, neboť výdaje za drahé potravní doplňky, zakázaná anabolika a vstupné do posiloven jsou nemalé.

 

Jak se léčí biorexie?

Biorexie je podobně jako anorexie či jiné poruchy příjmu potravy psychickou poruchou a její léčba patří do rukou odborníka – psychologa nebo psychiatra.

 

 

Použitá literatura

Kolouch V., Bigorexie.
Martykánová L., Piskáčková Z. Orthorexie a bigorexie - méně známé formy poruch příjmu potravy. Výživa a potraviny 2010, 1.
Bigorexia & Muscle Dysmorphia: A Dangerous form of Body Dysmorphia