O pohance a o tom, proč ji zařadit do našeho jídelníčku.
Další potravinou, která si pozvolna nachází cestu zpět do našich kuchyní, je pohanka. Jednoletá rostlina pohanka setá (Fagopyrum esculentum) patří do čeledi rdesnovitých a řadíme ji mezi tzv. pseudoobilniny.
Pohanka byla na naše území dovezena ve 13. století při nájezdech Tatarů (odtud také její název, neboť ti byli považováni za pohany).
Její pěstování se díky nenáročnosti na pěstitelské podmínky rychle rozšířilo, postupně však byla vytlačena z jídelníčku jinými potravinami. Návrat ke konzumaci pohanky zaznamenáváme až v posledních letech. Pohanka má typickou chuť, která pro nás z počátku může být nezvyklá.
Proč konzumovat pohanku?
Pohanka je nutričně bohatá plodina, přirozeně bezlepková, lze ji proto využít pro bezlepkovou dietu. Obsahuje vyvážené množství lehce stravitelných bílkovin, výhodné složení tuků (vysoké množství kyseliny linolové a linolenové), dostatek minerálních látek, zejména draslíku, vápníku, fosforu a hořčíku, z vitaminů je bohatá na vitaminy skupiny B a vitamin E. Ve 100 gramech pohanky je asi 72 g sacharidů, 10 g bílkovin a 2 g tuků.
Pohanka je významným zdrojem bioflavonoidu rutinu (6,5 mg/100 g), dříve označovaného jako vitamin P. Rutin je látka důležitá pro zdraví cév, proto se uplatňuje v prevenci onemocnění srdce a cév. Dále rutin brání znehodnocení vitaminu C a zvyšuje jeho účinnost, pomáhá při krvácení dásní, zvyšuje obranyschopnost, napomáhá snižovat krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a pravděpodobně má řadu dalších pro zdraví prospěšných funkcí. Doporučená denní dávka rutinu se pohybuje mezi 20-60 mg u dětí a 60-100 mg u dospělých.
Kuchyňská úprava pohanky
Kulinární příprava je snadná, pohanku je doporučeno předem opražit na sucho či na tuku. Není to nutnost, jen se tím zvýrazní její chuť. Vaří se 15-20 minut (lámanka kratší dobu) obvykle v 1,5 až 2 násobku objemu tekutiny (nejčastěji voda či mléko). Lze ji použít jako přílohu, k zahuštění polévek a omáček, do nádivek, do zapékaných pokrmů apod.
Sortiment výrobků z pohanky
V prodejním sortimentu nalezneme celou loupanou pohanku, pohanku lámanku, krupici, mouku, pohankový čaj, vločky, instantní kaše, těstoviny, extrudované křupky, pohankový instantní nápoj, využívají se dokonce i pohankové slupky jako součást bylinných čajů, obkladů či náplní do polštářků. V obchodech najdeme i chléb a pečivo s vysokým podílem pohankové mouky.
Vyzkoušejte si recept z pohanky:
Pohanková kaše: 250 g loupané pohanky nebo pohanky lámanky, 1 litr vody nebo mléka, sůl, máslo, cukr, vanilkový lusk a skořice.
Omytou pohanku na sucho opražte, zalijte vodou či mlékem, přidejte kousek másla, sůl, vanilkový lusk a přiveďte k varu. Pak snižte teplotu na minimum a vařte do změknutí. Hotovou kaši posypte cukrem se skořicí. Dobrou chuť!
Vyzkoušej si svoje znalosti v krátkém testu.
Použitá literatura
Michalová, A., Proso seté. Výživa a potraviny, 1999/2 (54), s. 44-45.
Paulíčková, I., Pohanka – nejbohatší zdroj rutinu. Výživa a potraviny, 2003/5 (58), s. 151-152.
Čermáková, M., Černá, O., Kukuřice, rýže, jáhly, pohanka. Sešity zdravé výživy, svazek 14, 3. vydání. Nakladatelství Pavla Momčilová, 1999.
Pohanka. Mlýn Šmajstrla.