Zpracování potravin a pokrmů
Fortifikace je definována jako „řízené zvyšování obsahu esenciálních mikroživin, tj. vitaminů a minerálních látek (včetně stopových prvků) v potravinách, které zlepšuje jejich výživovou hodnotu a příznivě a s minimálním rizikem ovlivňuje zdravotní stav obyvatelstva“.
S rozvojem ekologického zemědělství se název „biopotraviny“ začal používat pro „potraviny vyrobené z ekologicky vypěstovaných produktů“ (eko), a začalo se upouštět od původního obecně používaného významu slova „biopotravina“, tzn. od významu „potraviny vyrobené pomocí biotechnologií“, mezi které patří i genetické modifikace.
„Convenient“ znamená anglicky pohodlný, výhodný, snadný. Ve spojitosti s potravinami označuje jejich vyšší stupeň zpracování oproti jiným potravinám (základním surovinám). Obecně jde tedy o všechny produkty, které nás zbavují nutnosti provádět některé pracovní úkony při přípravě pokrmů (mytí, loupání, porcování, tepelné opracování).
K výživě člověka slouží pokrmy a nápoje, které se připravují z potravin nebo potravinářských surovin. V současné době se jen v omezeném měřítku najdou případy, kdy se v rámci rodiny pokrmy připravují tradičním způsobem, tedy ze základních surovin, které pocházejí přímo ze zemědělské produkce.
Mezi surovinou a hotovým pokrmem je řada stupňů zpracování, podle kterých lze z hlediska pohotovosti k přípravě a konzumaci potraviny a pokrmy roztřídit. Pro naše pohodlí a snadnost přípravy lze použít tzv. pohotové potraviny, v češtině známé jako polotovary, či rovnou hotové pokrmy.